Podľa údajov pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi bolo v roku 2023 zatknutých, unesených alebo zabitých spolu 132 katolíckych kňazov a zasvätených osôb. V roku 2022 bol počet prípadov 124. Ide však len o potvrdené prípady; ich počet môže byť vyšší, keďže v niektorých krajinách je ťažké získať spoľahlivé informácie.
Zistenia ACN sa týkajú únosov, vrážd a zatýkania katolíckych kňazov, seminaristov a rehoľníkov na celom svete. V prípade zatknutí eviduje nadácia špecificky len tie, ktoré súvisia s útlakom či prenasledovaním, a nie s bežnou trestnou činnosťou. Týchto bolo v minulom roku 86. Nikaragua a Bielorusko sú na čele zoznamu autoritárskych režimov, ktoré sa uchýlili k zatýkaniu predstaviteľov Cirkvi s cieľom potrestať ju za to, že vyjadruje nesúhlas s nespravodlivosťou a porušovaním ľudských práv, pričom niektorí boli zadržaní alebo unesení už pred začiatkom roka a zostali vo väzbe alebo zmizli v priebehu roka 2023.
V Nikarague bolo v uplynulom roku zadržaných celkovo 46 klerikov vrátane dvoch biskupov a štyroch seminaristov. Ďalší, ako napríklad misionárky lásky, boli vyhostení z krajiny alebo im bol odmietnutý vstup po pobyte v zahraničí. Viacerí zo zadržaných kňazov boli nakoniec prepustení alebo poslaní do exilu. Tvrdé zásahy koncom decembra však viedli k zatknutiu ďalších najmenej 19 kňazov vrátane biskupa Isidora de Carmen Mora Ortega zo Siuna. Iba dvaja z nich boli zatiaľ prepustení, zvyšných 17 je stále vo väzbe. Zatknutý zostáva aj známy biskup Roland Álvarez, ktorý bol zadržaný ešte v auguste 2022 a odsúdený na 26 rokov väzenia.
V Bielorusku úrady v roku 2023 zatkli najmenej desať kňazov a traja boli koncom roka stále za mrežami. Otcovia Ivan Levický a Bohdan Heleta – dvaja gréckokatolícki kňazi, ktorých v roku 2022 na Ukrajine zadržali ruské okupačné sily – tiež neboli doposiaľ prepustení.
Ďalšou problematickou krajinou je Čína. Údaje nadácie ACN naznačujú, že v priebehu roka 2023 tu bolo zatknutých 20 kňazov. Ďalší sú už roky nezvestní. Ich skutočný počet však nepoznáme, keďže niektorí kňazi a biskupi mohli byť prepustení bez zverejnenia podrobností. V Číne pre veľkú kontrolu štátnymi orgánmi nie je možné tieto skutočnosti definitívne potvrdiť.
V Indii, kde naďalej platia tzv. zákony proti konverzii, bolo v snahe zabrániť činnosti katolíckych organizácií počas roka zatknutých najmenej päť kňazov a jedna rehoľníčka. Všetci boli prepustení, no niektorí stále čelia obvineniam a hrozí im odňatie slobody.
Počet únosov mierne klesol
Počet unesených kňazov a zasvätených osôb v roku 2023 klesol na 33 oproti 54 prípadom z roku 2022. Tento počet zahŕňa päť kňazov unesených v predchádzajúcich rokoch, ktorí však boli v roku 2023 stále v rukách únoscov alebo boli nezvestní, ako napríklad páter Hans-Joachim Lohre, unesený v Mali v roku 2022 a prepustený v novembri 2023.
Nigéria je na čele zoznamu s 28 prípadmi vrátane troch rehoľníčok. Únosy kňazov a rehoľníkov v Nigérii sa stali takými bežnými, že nové prípady sa sotva zaznamenávajú – väčšina z obetí je nakoniec rýchlo prepustená. Únosy však zostávajú najväčšou hrozbou pre bezpečnosť duchovných a rehoľníkov v tejto krajine. Ďalšími krajinami sú Haiti s dvoma unesenými kňazmi, Mali a Burkina Faso s jedným kňazom. V Etiópii bola unesená jedna mníška.
Nigéria je krajinou s najvyšším počtom vrážd
V roku 2023 zaplatilo 14 osôb tú najvyššiu cenu za svoj záväzok voči spoločnému dobru, ľudským právam, náboženskej slobode a slobode komunít a národov, ktorým slúžia. Medzi obeťami je jedenásť kňazov, jeden biskup, jeden rehoľník a jeden seminarista.
Sedem vrážd sa stalo za nejasných okolností alebo priamo nesúviselo s potvrdeným prípadom prenasledovania. Ide o biskupa a kňaza v USA, kňaza v Kolumbii, Burkine Faso, Nigérii a Mexiku v tomto poradí, a jedného rehoľníka v Kamerune.
Z ďalších siedmich úmrtí priamo súvisiacich s prenasledovaním má opäť najvyšší počet Nigéria s tromi vraždami. Páter Isaac Achi bol brutálne zavraždený v januári, keď sa mu pri útoku nepodarilo utiecť z podpálenej rezidencie, seminaristu Na’amana Danlamiho postihol rovnaký osud v septembri. V októbri únoscovia zabili benediktína Godwina Ezeho, ktorého uniesli spolu s dvoma novicmi.
Motorky a bezpečné múry
Kým v Ázii a Latinskej Amerike sa ACN usiluje o ovplyvňovanie politickej situácie v spolupráci s ďalšími medzinárodnými aktérmi, v afrických krajinách sa nadácia sústredí na zvyšovanie bezpečnosti kňazov a zasvätených osôb. Častou potrebou sú spoľahlivé motorové vozidlá ako autá a motorky, ktoré pomáhajú miestnym duchovným presunúť sa k veriacim cez náročný terén rýchlejšie a bezpečnejšie. Práve na cestách a trasách kňazov totiž dochádza k prepadom a únosom. Ďalšími preventívnymi nástrojmi, ktoré ACN môže vďaka darcom venovať cirkvi v rizikových oblastiach sú spoľahlivé múry či moderné alarmy, ktoré zabezpečujú rehole a malé dediny.
Ilustračná fotografia: Kostol obohnaný ostnatým drôtom vo Venezuele. Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi