Napätie medzi Iránom a USA sa priamo dotýka Iraku, ktorý s Iránom susedí a krajiny si vybavujú účty útokmi na jeho území. Trpia nevinní ľudia, upozorňuje arcibiskup Warda z Erbilu.

Zničené budovy v kresťanskej komunite v Iraku. Autor: Xavier Bisits

Aktuálne napätie medzi dvoma mocnosťami nesmie ďalej eskalovať. Irak už trpel proxy vojnami po desaťročia, podobné konflikty roztrhali našu krajinu na kusy, upozorňuje Arcibiskup Bashar Warda, arcibiskup Chaldejskej Katolíckej Cirkvi v Erbile.

Iračania a celý svet s napätím sledujú, ako sa vyvinie konflikt medzi Iránom a USA. Irán 8. januára nadránom zaútočil raketami na americké základne v Iraku. Pri útoku nikto neprišiel o život.

Podľa prezidenta USA Donalda Trumpa to vyzerá, že “Irán ustupuje.” Zároveň oznámil nové ekonomické sankcie voči tejto krajine. Analytici tvrdia, že konflikt by sa po týchto vyjadreniach mohol utlmiť. No ľudia žijúci v ohrozenom regióne sa naďalej boja.

“Sme odvážni ľudia plní nádeje. Od porážky Islamského štátu v máji 2017 koaličnými vojskami neúnavne pracujeme na obnove našej domoviny. Spolu s vedúcimi osobnosťami Cirkvi, humanitárnymi zložkami, vládami a neziskovým sektorom staviame na nohy zničené komunity z Mosulu a Ninivských plání,” hovorí arcibiskup Warda v stanovisku zaslanom pápežskej nadácii ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Iračania v rokoch 2014 až 2017 trpeli pod nadvládou teroristického Islamského štátu. Po jeho porážke v máji 2017 sa postupne začali vracať do svojich domovov a kriesiť svoje komunity.

Arcibiskup Mons. Bashar Warda z Erbilu.

“Bola to mimoriadne náročná misia – finančne, psychicky aj fyzicky – a po dvoch rokoch sme sa ako-tak vrátili do starých koľají. Stálo nás to veľa, získať späť všetko to, čo sme stratili v auguste 2014 po príchode teroristov,” hovorí arcibiskup Warda.

Súčasný konflikt však túto krehkú stabilitu podľa Wardu vážne ohrozuje. “Iračania sú už unavení z vojny a z jej tragických následkov. Už si toho vytrpeli príliš veľa, nedokážu ďalej čeliť neistej budúcnosti.”

“Na každý ozbrojený konflikt vždy najviac doplatia nevinní ľudia, ktorí túžia žiť v mieri. nedávno sa to ukázalo pri Tureckej ofenzíve v Sýrii, teraz sa to ukazuje pri proxy konflikte v Iráne,” upozorňuje riaditeľ ACN Slovensko Miroslav Dzurech.

“Iračania potrebujú v živote získať istotu, nádej a vieru, že Irak môže byť mierumilovnou a pokojnou krajinou, v ktorej môžu slobodne žiť,” hovorí.

Arcibiskup Warda vyzýva vlády všetkých štátov, aby zakročili. “Ako Cirkevní lídri budeme vždy nasledovať Boží plán mieru, vzájomného zmierenia a dialógu. No nebudeme zakrývať strach a úzkosť nášho ľudu, ktorí si neželajú nič iné, len by’t ochranení od hrôz vojny. Sme spojení vo volaní po civilizovanom dialógu a spoločne sa modlíme za mier v regióne. Urgentne žiadame medzinárodné spoločenstvo, aby využilo všetok svoj vplyv na rozptýlenie napätia v regióne.”