Zdevastovanú kresťanskú štvrť Bejrútu začali obchádzať kšeftári, ktorí presviedčajú ľudí, aby predali zničené domy a odišli. Spolupracovník ACN v Bejrúte Mons. Toufic Bou-Hadir hovorí, že Bejrútčania sa nechcú dať presvedčiť a trvajú na tom, aby ostali vo svojej štvrti.

Podľa jeho slov predstavitelia cirkví v posledných dňoch rokovali s politikmi, aby sa urýchlene prijal zákon, ktorý by znemožňoval nevýhodný predaj zničených nehnuteľností a tak zastavil špekulantov a ochránil trpiacich.

Ľudia tu chcú ostať. Starí aj mladí.

Toufic Bou-Hadir

Cirkev sa zároveň snaží podporovať miestnych, najmä mladých, aby neklesali na duchu a aby verili v budúcnosť ich mesta. Na modlitbovej vigílii v maronitskej katedrále ich k tomu povzbudil arcibiskup Paul Abdel Sater.

Modlitbová vigília mladých v Bejrúte
Modlitbová vigília mladých v Bejrúte

Mons. Bou-Hadir povedal v rozhovore pre ACN: „Ľudia tu chcú ostať. Starí aj mladí. Jednoducho ostávajú aj v zničených domoch. Pri všetkej úcte k občanom Bejrútu, aj inovercom, musím povedať, že my nemôžeme len tak predať naše domy iným. Nechceme, aby sa zmenila demografia mesta. Pôda a nehnuteľnosti nie sú pre nás len materiálnou vecou. Sú to naše korene, je to vyjadrenie našej ľudskej dôstojnosti.“

Toufic Bou-Hadir, ktorý je riaditeľom komisie pre mládež v maronitskej katolíckej Cirkvi, zároveň pochválil mladých, ktorí v posledných dňoch tvrdo pracovali v uliciach mesta, aby odstránili trosky a sprostredkovali urgentnú pomoc pre ľudí postihnutých katastrofou.

„Obnova Bejrútu a zmierňovanie utrpenia bude trvať ešte veľmi dlho,“ zdôraznil. „Ďakujem všetkým dobrodincom nadácie ACN za ich štedrosť. Teraz sa len spamätávame zo šoku a snažíme sa hlavne prežiť. Musíme si však uvedomiť následky, ktoré tragédia zanechala a aký veľký vplyv budú mať na naše životy. Našou nádejou je jedine Kristus.“

5 000 rodinám v Bejrúte sme prisľúbili pomoc. Posielame potravinové balíčky. Pridajte sa ak môžete.