Útok na katolícku misiu Nangololo v okrese Muidumbe navždy zostane všetkým v pamäti. Išlo o jeden z najnásilnejších útokov v diecéze Pemba v provincii Cabo Delgado odvtedy, čo džihádisti v októbri 2017 nastolili vládu teroru v tomto severnom regióne Mozambiku. Misia bola zničená, nepodarilo sa z nej zachrániť prakticky nič. Zhorelo aj mnoho domov miestnych kresťanov, kostol, dom pre kňazov, dom pre sestry, ako i priestory rozhlasovej stanice. Katolícka misia Nangololo bola druhou najstaršou v diecéze Pemba.

Na futbalovom ihrisku v neďalekom Muatide bolo počas útokov zmasakrovaných vyše 50 mladých mužov – odťali im hlavy. Preživší prehovorili o ich agónii. Podľa dostupných informácií teroristi tieto popravy vykonali medzi 6. až 8. novembrom 2020. Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi sa dozvedela, že v podstate všetci ľudia, ktorí žili v oblasti Muidumbe, si museli nanovo vybudovať svoj život niekde inde, a to buď v presídľovacích táboroch, alebo iných dedinách u príbuzných či priateľov.

 

Miesta modlitby

Okres Muidumbe musel spolu s ostatnými opustiť aj otec Edegard Silva, misionár saletín, pochádzajúci z Brazílie. Na tragédiu, ktorá sa v novembrových dňoch odohrala, sotva niekedy zabudne. Teraz pôsobí na západe diecézy Pemba v Mieze, presnejšie vo Farnosti Panny Márie Karmelskej. Zriadil v nej dve veľmi zvláštne miesta modlitby: jedno je určené na modlitbu krížovej cesty, druhé na misijný ruženec. Do týchto otvorených priestorov bez dverí je pozvaný každý – každý tak môže spojiť svoj hlas s hlasmi kresťanov na celom svete. Keď sa kresťania v Mieze modlia krížovú cestu, zakaždým im pripomína hrôzy vojny, násilia a smrti, ktoré prežili v Cabo Delgado.

Spomienka na extrémne násilie

Z trosiek domu, ktorý bol spálený pri útoku v okrese Muidumbe, vytvorili kresťania kríž. Symbolizuje utrpenie ich komunity. „Kríž bol zhotovený z ohoreného dreva domu jedného z kresťanov. Kristovo telo je tiež vyrobené z malých kúskov, pretože si chceme neustále pripomínať pamiatku ľudí – mužov, žien aj detí –, ktorí boli rozrezaní na kusy,“ vysvetľuje otec Edegard pre ACN. „Práve toto je dôvodom,“ dodáva, „prečo sú telo, nohy, ruky a hlava Krista oddelené – vyjadrujú realitu mnohých ľudí vo vojnovej zóne Cabo Delgado.“

 

Utrpenie ľudu

Kríž z ohoreného dreva s rozdeleným Kristovým telom je ústredným prvkom krížovej cesty. Koná sa v malej miestnosti postavenej z konárov a prekrytej slamou, ako sú všetky domy v dedinách tohto regiónu. Pri vchode je nápis upozorňujúci, že toto je „tvár Ježiša v Cabo Delgado“. Hneď vedľa je na otvorenom priestranstve umiestnený obrovský ruženec. Má pripomínať „mariánsky rozmer Cirkvi a solidaritu, ktorú si prejavujú ľudia na rôznych miestach sveta“. V Cabo Delgado sa veľa modlia. Modlitba ľudu, ktorý trpí v dôsledku násilia, je znakom vitality miestnej cirkvi. Z materiálneho pohľadu je síce chudobná, no bohatá je na povolania a bratstvo – v tom môže byť pre svet príkladom.

Sila modlitby

„Je pekné,“ vysvetľuje misionár saletín, „že pri každej svätej omši sa objaví modlitba za mier v Mozambiku i vo svete. Neprosíme teda len za mier pre Cabo Delgado, vojna netrápi iba nás. Ruženec nás zase otvára svetu, lebo je to misijný ruženec. Keď sa ho modlíme, modlíme sa za mier na všetkých kontinentoch, za solidaritu, za nás samých. A keď prinášame svoje bolesti v modlitbe, myslíme nielen na utrpenie v Cabo Delgado, ale aj na utrpenie vo svete, na všetky kríže sveta.“

V provincii Cabo Delgado bol zaznamenaný vysoký počet obetí násilia, terorizmu a náboženskej neznášanlivosti. Od začiatku konfliktu zomrelo viac ako 3 000 ľudí a vyše 850 000 obyvateľov bolo vysídlených.

 

Foto: ACN