Pri príležitosti prvého výročia útoku na kostol sv. Františka Xaverského v nigérijskom meste Owo na Turíce 2022 sa zástupcovia pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi stretli s biskupom diecézy Ondo, v ktorej sa masaker odohral.

Biskup Jude Arogundade potvrdil, že extrémisti, ktorí 5. júna 2022 zabili 41 ľudí a viac ako 80 zranili, sú stále na slobode. V preplnenom kostole počas turíčnej svätej omše vybuchli výbušniny a ozbrojenci prezlečení za veriacich spustili paľbu.

Biskup Arogundade vyzýva na “triezve zamyslenie nad tým, ako ďaleko sme ako národ ochotní zájsť pri ochrane ľudského života, jeho dôstojnosti a posvätnosti”. Zdôrazňuje, že ľudia často hovoria, že “čas lieči a mali by sme ísť ďalej tým, že pamiatku obetí prenecháme histórii”, ale je dôležité pripomenúť si výročie masakru tým, že budeme naďalej “poukazovať na zlo terorizmu a jeho dlhodobé účinky na ľudí”.

Napriek tomu, že ani po roku nebol nikto postavený pred súd, je biskup naďalej odhodlaný naliehať na vládnucich predstaviteľov, aby prijali potrebné opatrenia na zabránenie podobným tragédiám.

Biskup Arogundade sa obáva, že všetky rodiny, ktorých sa tragédia priamo dotkla, “si budú ešte dlho niesť jazvy”. Zdôrazňuje: “Toto výročie je pre nás príležitosťou zamyslieť sa nad tým, čo sme doteraz urobili a čo ešte môžeme urobiť, aby sme uľavili tým, ktorí stále trpia, a pomohli im žiť so smútkom a traumou.”

Na záver dodáva: “Dúfame, že všetci ľudia dobrej vôle sa k nám pridajú a podporia nás v modlitbách, aby potešili smútiacu Cirkev. Stále máme čo robiť, aby sme utešili obete. Akákoľvek podpora, ktorú dostaneme, nám pomôže.”

 

Pán Thaddeus Bade Salau, ktorý prežil turíčny masaker v meste Owo, dostáva požehnanie od biskupa v nemocnici sv. Ľudovíta. Foto: diecéza Ondo.

Zostávame plní nádeje, ponorení vo viere a nič nás neodradí od uctievania nášho Boha v Duchu a v pravde.

otec Emmanuel Faweh, Nigéria

 

Nádej v spravodlivosť

Útok na farnosť svätého Františka Xaverského bol ďalšou udalosťou v dlhom zozname útokov na životy a majetok kresťanov v Nigérii, ktoré páchajú islamistické teroristické skupiny, ozbrojení banditi a etnické kmene pastierov Fulbov. Ich účelom je najmä snaha vyhnať kresťanov z úrodnej pôdy v strednej Nigérii a nastoliť islamskú vládu v severných štátoch s moslimskou väčšinou. Skutočnosť, že štát Ondo sa nachádza na západe, ktorý zvyčajne nebýva predmetom týchto útokov, je o to väčším dôvodom na znepokojenie. Naznačuje totiž, že teroristi môžu rozšíriť rozsah svojho pôsobenia.

Otec Emmanuel Faweh, rektor Inštitútu svätého Alberta v diecéze Kafanchan, pre ACN povedal: “Obete masakru zomreli pri uctievaní Boha v jeho vlastnom dome, takže ak by Cirkev otvorila proces ich blahorečenia, veľmi by to posilnilo vieru tých, ktorí žijú svoju vieru vo vojnou zmietaných regiónoch alebo v oblastiach, ako je severná Nigéria, kde je väčšina kresťanov prenasledovaná.”

Podľa neho niektoré z obetí svoje jazvy nazývajú ich svojím odznakom cti a pripomienkou toho, že ich viera prekoná akýkoľvek útok tých, ktorí chcú zastaviť šírenie kresťanstva v Nigérii. Otec Emmanuel uvádza príklad obete, ktorá sa zúčastnila slávnostného znovuotvorenia napadnutej farnosti na Veľkonočnú nedeľu tohto roku. “Počas oslavy jedna z preživších, zdravotná sestra, ktorá prišla o obe nohy a oko, bola plná radosti a vďačnosti a povedala: ‘Prišla som so svojimi jazvami ako s odznakom cti a na svete nie je nič, čo by spôsobilo, že moja viera ochabne’.”

“Na tento teroristický útok spomíname so zmiešanými pocitmi. Je tu pocit vďačnosti, že napriek všetkému, čo sa deje, ľudia stále vyznávajú svoju vieru, ale je tu aj bolesť z toho, že vláda, ktorej jedinou zodpovednosťou je ochrana života a majetku, nedokázala stíhať zločincov, ktorí pred rokom rozpútali tento útok na nevinných ľudí,” hovorí rektor Inštitútu svätého Alberta a opakuje výzvy, ktoré už vyslovili iní cirkevní predstavitelia, aby úrady konečne postavili útočníkov pred súd.

Spravodlivosť v tomto prípade, ako aj v mnohých ďalších, sa dlho nedostavila, ale kresťanské spoločenstvo má nádej, že nová vláda, ktorá zložila prísahu 29. mája, niečo zmení. “Modlíme sa a dúfame, že súčasná vláda bude schopná upevniť boj proti terorizmu, ktorý začali predchádzajúce vlády. Kiež by táto vláda mala vôľu pomenovať tých, ktorí sponzorujú týchto teroristov, a stíhať ich, aby odradila tých, ktorí zarábajú na týchto krízach a teroristických útokoch, ktoré sa dejú v tejto krajine.”

Medzitým, hovorí otec Emmanuel pre ACN, “zostávame plní nádeje, ponorení vo viere a nič nás neodradí od uctievania nášho Boha v Duchu a v pravde”.

 

Amy Balog, Filipe d’Avillez

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi; diecéza Ondo