Nadácia ACN pozýva k modlitbám za Cirkev v Nikarague a za nikaragujského biskupa, ktorý bol 10. februára odsúdený za vlastizradu

Zjednotení s pápežom Františkom, ktorý 12. februára po modlitbe Anjel Pána vyjadril svoj smútok a znepokojenie nad situáciou v Nikarague, prosíme všetkých priateľov a dobrodincov, aby pamätali na Rolanda Álvareza, biskupa Matagalpy a apoštolského administrátora diecézy Estelí, a žiadame o modlitby za neho a za všetkých trpiacich v Nikarague.

Podľa informácií z miestnych spravodajských zdrojov vláda v súčasnosti pristúpila k zatýkaniu a napomínaniu kňazov, ktorí vo svojich kázňach spomínajú biskupa Rolanda Álvareza, čo označujú za “zakázanú činnosť”. Najmenej dvaja kňazi boli zatknutí v Madrize a v Nueva Segovii za to, že počas nedeľných omší spomínali biskupa alebo sa za neho modlili.

Z tohto dôvodu ACN vyzýva dobrodincov na celom svete, aby sa ešte vrúcnejšie modlili za nikaragujskú Cirkev, aby sa v týchto náročných časoch necítila opustená a mohla naďalej ohlasovať evanjelium a sprevádzať svojich veriacich, najmä tých najchudobnejších a najzraniteľnejších.

Odsúdený za zradu

Biskup Rolando Álvarez bol verejne odsúdený deň po tom, ako odmietol opustiť krajinu a bol deportovaný do Spojených štátov so skupinou viac ako 200 politických väzňov vrátane niekoľkých kňazov a seminaristov, ktorí boli obvinení zo “sprisahania”.

Medzi vyhostenými boli aj otcovia Óscar Benavides, Ramiro Tijerino, Sadiel Eugarrios, José Díaz a Benito Martínez, ako aj diakon Raúl Veja. Vyhostení boli aj seminaristi Melkin Centeno a Darvin Leyva, ako aj mediálny tím diecézy Matagalpa Manuel Obando a Wilberto Astola. Všetci boli vo väzení za “podkopávanie nezávislosti, suverenity a sebaurčenia ľudu” a za podnecovanie “násilia, terorizmu a hospodárskej destabilizácie”.

Biskup z Matagalpy, ktorý bol v domácom väzení od 19. augusta 2022, bol pôvodne na zozname osôb, ktoré mali byť vyhostené, ale odmietol to. V reakcii na toto odmietnutie bolo jeho odsúdenie, ktoré bolo naplánované na 15. februára, presunuté na skorší termín a sudca mu nadiktoval trest 26 rokov odňatia slobody, ktorý v prípade jeho vykonania bude biskup Álvarez vo väzení až do roku 2049. Sudca vyhlásil biskupa za “zradcu vlasti” a uznal ho vinným zo “sprisahania proti národnej integrite a šírenia falošných správ prostredníctvom informačných a komunikačných technológií na škodu štátu a nikaragujskej spoločnosti”.

Snahy umlčať Cirkev

ACN už v auguste 2022 upozornila na situáciu katolíkov v Nikarague.

“Nikaraguou naďalej otriasa kríza, ktorá sa začala pred viac ako štyrmi rokmi. Situácia v tejto stredoamerickej krajine je kritická, s veľkou polarizáciou a konfrontáciou. Veríme, že modlitba je v tomto období dôležitejšia ako kedykoľvek predtým,” povedala Regina Lynchová, vedúca projektov ACN International.

Pápežskú nadáciu znepokojujú pravidelné správy o kňazoch, ktorí sa nesmú vrátiť do krajiny, vízové obmedzenia pre rehoľníkov a rehoľníčky, sledovanie a kontrola pohybu kňazov a biskupov, nahrávanie kázní a zákaz procesií a náboženských slávností.

Vzhľadom na rýchlo sa zhoršujúcu politickú a sociálnu situáciu viedol záväzok Cirkvi plniť úlohu sprostredkovateľa mieru a podporovať zmierenie v krajine k tomu, že mnohí veriaci a kňazi sa stali obeťami represií, falošných obvinení a nespravodlivých zatknutí a trestov odňatia slobody.

Stovky útokov proti Cirkvi

V novembri 2022 vyšlo nové a aktualizované vydanie publikácie “Nikaragua: Prenasledovaná cirkev?”. Dokument, ktorý napísala právnička a výskumníčka Martha Patricia Molina, zaznamenal podrobnosti o 396 útokoch na Katolícku cirkev v tejto stredoamerickej krajine v období od apríla 2018 do októbra 2022.

Takmer štyristo zdokumentovaných prípadov prenasledovania zahŕňa znesvätenia, krádeže, vyhrážky a nenávistné prejavy. Počas tohto obdobia sa viacerí biskupi, kňazi, rehoľníci a laici stali terčom represií zo strany úradov.

Drastické opatrenia, ktoré vláda prijala proti biskupovi Álvarezovi, predstavujú ďalšiu eskaláciu v špirále konfliktu proti Cirkvi a jej členom a nasledujú po epizódach, ako bolo vyhostenie apoštolského nuncia Waldemara Stanislawa Sommertaga v marci 2022 a násilné vyhnanie Misionárok lásky, kongregácie založenej svätou Matkou Terezou z Kalkaty, ako aj ďalších rehoľníkov a kňazov. Vláda tiež zrušila televíznu stanicu biskupskej konferencie a ďalšie katolícke rozhlasové stanice, ako aj znárodnila Katolícku univerzitu, ktorá patrila diecéze Estelí.

Maria Lozano

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi