Dav moslimov napadol a vyplienil kostoly a domy v kresťanskej osade v meste Džaranwala v okrese Fajsalabád po tom, ako sa rozšírila fáma o znesvätení Koránu. Vyplýva to z výpovedí svedkov, ktorých oslovila nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi ako aj podľa záberov, ktoré kolujú na sociálnych sieťach.

Ani príchod hasičov a polície neodradil útočníkov, ktorí pokračovali v ničení majetku, vyhadzovali nábytok na ulicu a podpaľovali kostoly a domy, pričom vyzývali na zabitie údajných rúhačov.

“Prosím, modlite sa za našich ľudí, opustili svoje domy a odišli, ale ich domy a kostoly sú ničené,” povedal miestny kňaz, ktorého kontaktovala ACN. “Dokonca vylomili aj dvere farského domu, dostali sa do miestnosti archívu a všetko podpálili a zničili,” opísal.

Napriek rozsiahlej deštrukcii a šoku, ktorý incident spôsobil, v súčasnosti nie sú známe žiadne obete. Kresťania zrejme stihli z miesta činu utiecť.

Kresťania sú v Pakistane nepatrnou menšinou a často sú vystavení prenasledovaniu davom. V takýchto situáciách sa často vznášajú obvinenia z rúhania, hoci sa zvyčajne ukážu ako falošné a nepodložené.

Podľa Správy o stave náboženskej slobody, ktorú vydala nadácia ACN v roku 2023 sa “viac ako 49 % prípadov rúhania týka menšín, ktoré predstavujú len 3,5 % pakistanskej populácie. Menšiny sú tiež nadmerne zastúpené pri vraždách súvisiacich s rúhaním a inými formami násilia”.

Správa zaradila Pakistan medzi kritické krajiny z hľadiska náboženského útlaku. Konštatuje, že situácia v krajine sa od uverejnenia predchádzajúcej správy v roku 2021 zhoršila.

Maria Lozano, Lucia Froncová
Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi