Kresťania z pandžábskeho mesta Džaranwala neďaleko Fajzalabádu sa dali na útek, keď rozzúrení fanatici začali útočiť kameňmi a podpaľovať budovy. Napadnutých už bolo 15 cirkevných budov vrátane kostolov a stovky kresťanských domov boli zničené.

Situácia eskalovala po obvinení z rúhania voči kresťanovi/kresťanom, ktorí údajne znesvätili Korán. Otec Abid Tanveer, generálny vikár katolíckej diecézy Fajzalabád, povedal v stredu v rozhovore pre ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, že v meste Džaranwala stále nie je bezpečne: “Táto situácia je veľmi desivá. Kresťania sú veľmi vystrašení. Prosím, modlite sa za našich ľudí, modlite sa, aby boli ich životy zachránené. Toľko ľudí prišlo o svoj majetok, o všetko. Nevedia, čo majú robiť a kam majú ísť.”

Iný kňaz nám povedal, že zo svojich domovov doteraz utieklo až 2 000 ľudí.

Otec Tanveer informoval, že napadnutých bolo 13 kostolov patriacich rôznym kresťanským denomináciám, viaceré z nich boli podpálené, ako aj dom katechétu a farský dom. Opísal tiež, že otec Khalid, farár z farnosti svätého Pavla v Jaranwala, sa musel zamknúť vo farskom dome, pretože ho obkľúčili extrémisti, ktorí kričali a žiadali, aby vyšiel von.

Nakoniec odišli a umožnili kňazovi odísť. Krátko nato sa útočníci vrátili a podpálili krstné, sobášne a úmrtné listy, ktoré sa nachádzali vo farskom úrade.

Podľa miestnych svedkov, ktorých oslovila ACN, útočníci začali vyhadzovať nábytok na ulicu a zároveň vyzývali na zabitie údajného rúhača.

Jeden z kontaktov ACN vo Fajzalabáde uviedol, že správy z mešít vysielané cez reproduktor vyzývali miestnych ľudí, aby “vyšli von a zabili” kresťanov.

Popredný pakistanský duchovný z Fajsalabadu povedal: “Úplne odsudzujeme tento brutálny teroristický čin. Ľudia, ktorí zaútočili na nevinných kresťanov a podpálili ich domy, majú teroristické zmýšľanie.”

Zatiaľ neboli hlásené žiadne obete na životoch.

Kresťania z Džaranwaly začali opúšťať svoje domovy už dnes ráno o piatej hodine po tom, ako ich miestni moslimovia varovali, že sa blíži útok. “Sme veľmi vďační za váš záujem a vaše modlitby. Prosím, modlite sa za nás aj naďalej.”

Otec Tanveer povedal, že boli nasadené policajné zložky, no nemožno zaručiť, že sa situáciu podarí dostať pod kontrolu, pretože extrémisti sú dobre vyzbrojení a motivovaní násilne útočiť v túžbe pomstiť sa za údajný skutok rúhania.

 

Maria Lozano, Lucia Froncová