V roku 2021 bolo v Pakistane nahlásených minimálne 78 prípadov nútených konverzií a sobášov. Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí nábožensky motivovaného násilia prinášame príbeh pätnásťročnej Saby. 

„So sestrou sme potrebovali nové šaty, ale rodičia na ne nemali dosť peňazí. Mama upratovala len v dvoch domoch. Chceli sme im preto pomôcť, a tiež sme chodili upratovať,“ uviedla Saba, tínedžerka z Pakistanu, pre nadáciu ACN.

Keď išla 5. mája 2022 o 9.30 do práce, na ceste ju uniesol Yasir, jej moslimský sused a stavebný robotník. „Zastavil rikšu. Ďalší dvaja boli na motorke. Odstrčil moju staršiu sestru a mňa vtiahol do rikše. Na tvár mi priložil vreckovku namočenú v nejakej chemikálii.“

Prebudila sa až v meste Gujrat, ktoré sa nachádza asi 210 km severovýchodne od jej domova vo Faisalabade. „Úpenlivo som ho prosila, aby ma vrátil rodičom. Niekoľko dní som dokonca nejedla, ale ani tak neustúpil,“ hovorí Saba.

Krátko nato polícia vo Faisalabade informovala Sabinho otca Nadeema Masiha, pracovníka kanalizácií, že sa jeho dcéra vydala za Yasira. „Službukonajúci dôstojník na polícii nám povedal, aby sme odišli a počkali na islamskú manželskú zmluvu,“ uviedol Masih, ktorý je členom protestantskej Smyrnskej cirkvi v Pakistane.

Nadeem Masih s manželkou, rodičia Saby.

 

Nútené sobáše a konverzie pokračujú napriek zákonom

Náboženské menšiny v Pakistane žijú v neustálom strachu. Väčšinu tých, ktorých už donútili konvertovať na islam, tvoria hinduisti z nižších kást z južnej provincie Sindh a kresťania z provincie Pandžáb. Miestni islamskí duchovní bežne vystavujú islamské manželské zmluvy, formalizujúce manželstvo obetí s moslimskými únoscami. Dôvodmi, pre ktoré maloleté dievčatá z menšín pristanú na nútenú konverziu a sobáš, sú chudoba, nedostatočné vzdelanie a nízke sociálne postavenie.

Pakistanský zákon o obmedzení manželstva detí (Child Marriage Restraint Act) z roku 1929 stanovuje, že dievčatá sa nemôžu vydať pred dosiahnutím 16 rokov a chlapci sa môžu ženiť až po dosiahnutí veku 18 rokov. V provincii Sindh miestna vláda ešte roku 2014 zjednotila vek oboch pohlaví na 18 rokov, a tým postavila detské manželstvá mimo zákon.

Napriek tejto skutočnosti sa vekové hranice vstupu do manželstva opakovane ignorujú. Okrem toho neexistujú žiadne vekové obmedzenia vo veci konverzie na islam. Osvedčenia vydané náboženskými školami či duchovenstvom sa predkladajú ako dôkaz o údajne platnej konverzii. Prípady nútených konverzií a sobášov pravidelne vzbudzujú pozornosť médií, a to hlavne vtedy, keď je dievča neplnoleté. Rodičia síce ohlásia prípad na polícii, ale tej sa často nepodarí priviesť ju späť (v mnohých prípadoch rodičia zo strachu úrady vôbec nenavštívia).

Podľa Centra pre sociálnu spravodlivosť (CSJ) so sídlom v Láhaure, ktoré je nezávislou výskumnou a advokátskou organizáciou, bolo len roku 2021 nahlásených minimálne 78 prípadov nútenej alebo nedobrovoľnej konverzie. Išlo o 39 maloletých hinduistických dievčat, 38 kresťanských dievčat a 1 sikhské dievča. Podľa odhadov je však počet nútených konverzií a sobášov oveľa vyšší.

 

Rodičia opäť zjednotení so svojou dcérou.

 

Katolícka organizácia NCJP pomáha obetiam

Minulý rok stroskotali na námietkach zo strany Islamskej rady v Pakistane prinajmenšom dva dôležité návrhy zákonov: Zákon o prevencii a ochrane pred domácim násilím z roku 2020 (Domestic Violence Prevention and Protection Bill 2020) a Zákon o zákaze nútených konverzií z roku 2021 (Prohibition of Forced Conversions Bill 2021).

Sabina rodina hľadala a našla pomoc v diecéznej kancelárii Národnej komisie pre spravodlivosť a mier (NCJP) katolíckych biskupov vo Faisalabade, ktorej prácu podporuje aj ACN. Jej zamestnanci zdokumentovali celý prípad a poskytli podrobnosti národnej kancelárii NCJP v Láhaure.

Otcovi Nadeemovi Masihovi potom 29. mája 2022 telefonoval Yasirov strýko. Povedal mu, že jeho dcéru vysadili neďaleko parku pred policajnou stanicou v mestskej štvrti Madina Town vo Faisalabade. „Vzal som si so sebou troch miestnych kresťanov ako ochrankárov. Dcéru sme priviedli späť. Pred policajnou stanicou sme sa až rozplakali. Teraz čakáme na lekársku správu od polície,“ uviedol.

Otec Khalid Rashid, diecézny vedúci NCJP, vyzval na zatknutie páchateľa. „Yasir býval vedľa Sabinej rodiny a ona ho pokladala za strýka. Jeho manželka potvrdila, že sa oženil trikrát. Súhlasila s tým, že bude proti nemu vypovedať na polícii. Je narkoman a zostáva na slobode.“

„Takéto dievčatá sa iba zriedkavo podarí získať späť, pretože rodičia sa vzdávajú na polceste. My však nikdy nepristúpime na kompromisy, pokiaľ ide o dôstojnosť našich detí. Je to zjavné porušovanie ľudských práv tými, ktorí zneužívajú náboženstvo,“ dodal kňaz.

 

Foto: ACN