V Pakistane sa ochorením covid-19 nakazilo už 90-tisíc ľudí. Takmer 2-tisíc už ochoreniu podľahlo. Reálne čísla budú zrejme vyššie, Pakistan totiž testuje len veľmi málo ľudí vzhľadom na celkovú populáciu. Ochorením a epidemiologickými opatreniami najviac trpia chudobní – medzi ktorými sú nadpriemerne zastúpení kresťania.

Na rúška či respirátory v Pakistane zabudnite. Foto ACN – Lukasz Grudysz.

Opatrenia na zastavenie pandémie ešte viac prehĺbili sociálnu chudobu kresťanskej menšiny v Pakistane. Biskupi diecéz Faisalabad, Islamabad-Rāwalpindi a Lahore požiadali ACN o balík pomoci,  v rámci ktorého sa zabezpečí prísun potravín pre 5-tisíc rodín (O projekte sme v krátkosti informovali už pred pár dňami). Tieto už pred pandémiou žili pod hranicou chudoby a teraz sa nachádzajú v zúfalej situácii. ACN ich na začiatok podporí prostriedkami v celkovej výške 150 000 eur.

V Pakistane sú najviac postihnuté provincie Sindh a Pandžáb. „Kresťania, ktorí tvoria asi 2 % obyvateľov krajiny, patria v Pakistane medzi sociálne najslabšie vrstvy. Hospodárske dôsledky zákazu vychádzania, ako aj obmedzenia, ktoré sa v krajine uplatňujú od konca marca ich preto zvlášť postihujú. Koronavírus im, obrazne povedané, vzal i ten malý kúsok chleba, čo mali. V tejto kríze, počas ktorej musia žiť v stiesnených, preplnených priestoroch a s obmedzenými zdrojmi, ich nemôžeme ponechať krutej voľbe medzi hladom alebo infekciou,“ zdôrazňuje Thomas Heine-Geldern, prezident ACN.

Kresťanom odmietajú pomoc

Niektoré pakistanské mimovládne organizácie i moslimskí vodcovia odmietli poskytovať kresťanom a iným náboženským menšinám pomoc pri ochorení COVID-19, hoci patria k pandémiou najviac zasiahnutým skupinám obyvateľstva. Situáciu potvrdzuje Thomas Heine-Geldern: „Programy pomoci poskytované na štátnej úrovni väčšinou vylučujú náboženské menšiny; de facto ide o občanov druhej triedy, ktorí môžu len zriedka využiť podporu štátu. Náboženská diskriminácia v Pakistane nie je ničím novým, znepokojenie však vzbudzuje, že menšiny sú jednoznačne znevýhodnené dokonca aj počas tejto globálnej krízy.“

V Pakistane stále nájdete aj takéto miesta – zničené vojnou a nepokojmi. Foto ACN – Lukasz Grudysz

Málo testov a prísnejšie opatrenia = recept na katastrofu

Pakistan vo všeobecnosti zaostáva za ostantými krajinami napríklad v počte testov. Na milión obyvateľov zatiaľ vykonali len 2900 testov. Na porovnanie, Slovensko ich v pomere ku počtu obyvateľov vykonalo až 10-krát viac. Práve komplexnosť testovania považujú odborníci za jeden z kľúčových prvkov zastavenia šírenia koronavírusu.

Slabé testovanie musia totiž nahrádzať prísne epidemiologické opatrenia. To sa deje aj v Pakistane – na viacerýc miestach platí zákaz vychádzania a iné opatrenia, ktoré úplne znemožňujú zohnať si prostriedky na živobytie.

Mnohí kresťania pracujú ako nádenníci, pracovníci v domácnostiach, upratovacích službách, pomocníci v kuchyniach, pri výrobe tehál alebo ako pouliční predavači. Zarábajú málo a aby uživili svoje rodiny, sú odkázaní len dennú mzdu. „Všetky tieto pracovné oblasti sú teraz uzavretím vážne zasiahnuté. Mnohých kresťanských pracovníkov v domácnostiach prepustili bez varovania alebo odškodnenia i z takých rodín, ktoré ich dlhé roky zamestnávali – obávali sa, že by im chudobní mohli do domov priniesť infekciu,“ uviedol prezident ACN.

ACN poskytne potraviny, rúška aj informačnú kampaň

Málo testov, prísne opatrenia a odmietanie pomoci sú receptom na katastrofu. Program núdzovej pomoci, ktorý sme v ACN podporili, preto zahŕňa nielen distribúciu potravín, ale aj kampaň na zvýšenie informovanosti, ktorá má rodiny prostredníctvom rádia a digitálnych médií oboznámiť s tým, ako sa chrániť pred vírusom. Okrem toho rozdelíme veriacim v kostoloch rúška a zabezpečíme kňazom, katechétom, personálu diecézy a dobrovoľníkom prostriedky osobnej ochrany, ktoré môžu využívať pri vykonávaní pastorácie a starostlivosti o núdznych.

„Pomáhať kresťanom, ktorí trpia prenasledovaním a diskrimináciou, je prioritou našej nadácie. A Pakistan patrí veľmi jasne k takýmto prípadom. Už sme mu poskytli núdzovú pomoc na podporu kňazov prostredníctvom omšových milodarov, nie je to však dostačujúce. A hoci nemáme prostriedky na zmiernenie všetkej biedy, ktorú tu vidíme, sme presvedčení, že je dobré a potrebné urobiť toto gesto solidarity. Dúfame, že sa k nášmu úsiliu pripoja i ďalšie organizácie a veľa ľudí dobrej vôle. Bez pomoci je ohrozená samotná existencia kresťanov v Pakistane,“ varuje Heine-Geldern.

Pomoc pre rodiny v Pakistane je len jedna z mnohých, ktoré sme počas pandémie poskytli. Na rozličné anti-covid projekty sme rozdelili už vyše 5-miliónov eur. Nemohli by sme tak urobiť bez pomoci našich dobrodincov. Ak chcete podporiť náš boj za náboženskú slobodu a starostlivosť o trpiacich kresťanov vo svete, pridajte sa tu. Ďakujeme!