Krajina s najvyšším počtom katolíkov v Afrike susedí s treťou najchudobnejšou krajinou sveta. Obe v týchto dňoch navštevuje pápež František: od 31. januára do 3. februára navštívi Konžskú demokratickú republiku, a nadväzne sa od 3. do 5. februára vyberie na pastoračnú a ekumenickú návštevu do Južného Sudánu. Svoju 40. apoštolskú cestu presunul z leta minulého roku kvôli zdravotným komplikáciám.

Motto návštevy znie: Všetci zmierení v Kristovi. “Svätý Otec chce ukázať svoju blízkosť všetkým, ktorí za ostatných 30 rokov trpeli násilím a masakrami, ktoré doteraz neustávajú. Pápež ich chce utešiť, odsúdiť útoky a poprosiť Boha o odpustenie,” uvádza nový apoštolský nuncius v Demokratickej republike Kongo, Mons. Ettore Balestrero.

 

Posilnenie pre veriacich z Konžskej demokratickej republiky

Rozlohou druhý najväčší africký štát je známy svojím bohatstvom nerastných surovín. Veľká časť z vyše sto miliónov obyvateľov však žije v úplnej chudobe v dôsledku korupcie a zlého hospodárenia. Polovica z nich má menej ako 18 rokov, a počas celého svojho života zažívajú vo svojej vlasti násilie. Už tri desiatky rokov sú viaceré časti krajiny dejiskom ozbrojených konfliktov, do ktorých sa zapájajú rôzne povstalecké frakcie.

Katolícka cirkev je v Kongu zvyčajne na čele riešenia sociálnych a politických problémov. Je aktívna všade tam, kde zlyháva štát. Správa o pápežovej ceste vyvolala vlnu povzbudenia a radosti. Celá krajina sa pripravuje na jeho návštevu aj duchovne. Uviedol to biskup Timothée Bodika Manyisai z Kikwitu v stredozápadnej časti krajiny pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Vzhľadom na množstvo zložitých konfliktov a problémov, a to tak v politickej, ako aj v sociálnej oblasti, sa od pápeža Františka očakáva najmä posolstvo zmierenia. „Pápež nám prichádza povedať: ‚Konžania, zmierte sa‘. Konžská demokratická republika je obrovská a zároveň veľmi bohatá krajina, v ktorej je však aj veľa utrpenia. Pápež k nám prichádza v čase, keď sa naša krajina zmieta v nepokojoch. Stretne sa s obyvateľmi z východného regiónu Goma, kde je veľké napätie, kde ozbrojené skupiny rozsievajú teror pre svoje vlastné záujmy, hoci je to najbohatšia časť krajiny. Niekoľko biskupov dostalo dokonca vyhrážky smrťou, keď verejne zdvihli svoj hlas proti katastrofálnej bezpečnostnej situácii,“ vysvetlil biskup Bodika.

Napriek všetkým problémom má však aj konžská cirkev čím prispieť univerzálnej Cirkvi, hovorí biskup Bodika: „V Konžskej demokratickej republike sme vykonali veľa práce podľa inštrukcií Druhého vatikánskeho koncilu, aby sme dali priestor laikom v Cirkvi. Pápežovi by som povedal: ‚Svätý Otče, som predsedom biskupskej komisie pre laikov. Pozrite sa na nich, na našich laikov. Pozrite sa, akí sú mladí a zapálení!‘,“ dodáva nadšene biskup.

Misionárka sr. Beta Almendra spolu s juhosudánskymi rodinami radostne očakáva povzbudenie od pápeža Františka.

 

Nádej pre Južný Sudán

Južný Sudán je v súčasnosti treťou najchudobnejšou krajinou sveta. Je to čiastočne aj kvôli krvavým občianskym vojnám, ktorá tu zúrili za posledné desaťročia. V pozadí vojen bol brutálny mocenský boj medzi etnickými skupinami, v dôsledku ktorého približne tretina z 13 miliónov obyvateľov prišla o svoje domovy. Až v roku 2020 sa podarilo dosiahnuť prímerie a dohodu o rozdelení moci v krajine.

Sestra Beta Almendra pochádza z Portugalska a je misijnou sestrou komboniánkou. Začiatkom roka 2021 prišla do juhosudánskeho mesta Wau. Do návštevy pápeža vkladá veľké nádeje najmä preto, lebo už v minulosti urobil mnoho pre ukončenie násilia a vojny, ako aj pre nastolenie mieru v Južnom Sudáne.

„Pápež, kresťanské cirkvi, miestni kresťanskí duchovní predstavitelia, ako aj my všetci máme v súčasnosti v dejinách Južného Sudánu mimoriadnu úlohu,“ uviedla sestra Beta v rozhovore s ACN. „Ľudia sa na nás spoliehajú. Keď vypukne nejaké násilie, okamžite sa pýtajú: Kde je Cirkev? Kde sú zodpovední? Sú odkázaní na nás – na našu podporu, naše modlitby a na to, čo môžeme urobiť pre mier v krajine.“

V Južnom Sudáne sú celé generácie, ktoré sa narodili do vojny; niektorí ľudia nepoznajú nič iné. Posledná vojna bola devastačná – zničila školy, infraštruktúru, nemocnice, kostoly a hlavne ľudské životy vrátane životov žien a detí. Išlo v nej o odstránenie vzdelaných ľudí, aby nemali šancu dostať sa do vedúcich pozícií.

 

Zabudli ste, čo vám urobil pápež?

V apríli 2019 pápež František ohromil celý svet, keď si kľakol a pobozkal nohy prezidentovi Salvovi Kiirovi aj opozičným lídrom Riekovi Macharovi a Rebecce Nyandengovej. Dodnes si jeho gesto pamätá každý v Južnom Sudáne.

„Nedávno,“ hovorí misionárka, „nastalo veľké napätie a takmer znovu vypukla vojna. Jeden z cirkevných predstaviteľov však šiel za prezidentom a viceprezidentom a spýtal sa ich: ‚Zabudli ste, čo vám urobil pápež? Verejne ste vyhlásili, že jeho gesto zmenilo váš život a v Južnom Sudáne už žiadna vojna nebude.‘ Táto pripomienka podnietila politikov, aby uzavreli novú dohodu, opäť nadviazali vzájomný dialóg a urobili ďalší krok k trvalému mieru.“

„Od pápežovej cesty očakávam, že si ľudia uvedomia, že mier je možný a je to dobrá vec. Mier je jediný spôsob, ako posunúť túto krajinu dopredu, dosiahnuť, aby školy a nemocnice fungovali, aby sa obyvatelia Južného Sudánu mohli stať učiteľmi, lekármi, pilotmi, inžiniermi a v pokoji rozvíjať svoju krajinu,“ je presvedčená sestra Beta.

Pápežova návšteva má upozorniť na ťažkosti miestnej cirkvi, základné potreby obyvateľstva a naliehavo potrebnú pomoc vo viacerých oblastiach. „Cirkev v Južnom Sudáne je závislá od pomoci zvonka. Napríklad v diecéze Wau treba postaviť kňazské semináre, diecézne domy, kláštory, školy i nemocnice. Tieto zariadenia už predtým fungovali, ale boli zničené. Máme dôveru v pomoc ACN a jej dobrodincov, a spoliehame sa na vás.“

 

Dorota Luteránová

Foto: ACN