ACN vyjadruje obavu nad zhoršujúcou sa bezpečnostou situáciou v Mozambiku, kde islamistickí extrémisti rozširujú sféru útokov. Minulý týždeň, v utorok 6. septembra bola pri útoku na misiu Chipene v diecéze Nacala v Mozambiku zavraždená talianska rehoľná sestra vo veku 83 rokov. „Šírenie teroru v provincii Nampula v posledných týždňoch (. . .) len zvyšuje naše obavy, že terorizmus sa rozširuje na celý sever krajiny. Zároveň vidíme, že náboženský rozmer sa pre teroristov stáva čoraz dôležitejším,“ hovorí Ulrich Kny, projektový manažér ACN pre Mozambik.

Mozambik trpí útokmi extrémistickej islamistickej skupiny od roku 2017. Vyžiadali si už približne 4 000 obetí a státisíce utečencov. Hoci sa útoky odohrávajú najmä na severe krajiny v mozambickej provincii Cabo Delgado, nedávne udalosti potvrdzujú, že teroristi rozšírili svoje operácie ďalej na juh regiónu, do susednej provincie Nampula.

K útoku na katolícku misiu v Chipene došlo len niekoľko hodín po tom, čo sa terčom teroristického násilia stali aj ďalšie miesta v provincii Nampula, kde zahynulo niekoľko ľudí a desiatky domov boli vypálené.

Misionár z Pemby, ktorého z bezpečnostných dôvodov nemenujeme, pre ACN povedal: „Zdá sa, že od júla tohto roku prevzal kontrolu nad touto extrémistickou skupinou tzv. ‚Islamský štát‘. Určité náznaky existovali už predtým, ale nebolo to úplne jasné. Pre nás je situácia chúlostivejšia ako minulý rok, pretože teraz začínajú byť terčom útokov kresťania a vojna nadobúda viac náboženský rozmer.“ Misionár hovorí, že „spoluprácou“ medzi extrémistami a tzv. Islamským štátom sa stráca nádej na dialóg.

Ulrich Kny, projektový manažér ACN pre Mozambik, povedal: „Vidíme, že náboženský aspekt je pre teroristov čoraz dôležitejší.“

„Všetko zničili.“

Biskup Alberto Vera z diecézy Nacala, v ktorej bola zastrelená sestra Maria de Coppi, sa krátko po útoku telefonicky spojil s pápežskou nadáciou ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. Pri útoku bol zničený aj misijný kostol, škola a zdravotné stredisko.

„Útočníci rozbili tabernákulum a zdemolovali časť sakristie, aby našli čokoľvek – pravdepodobne hľadali peniaze,“ opisuje biskup Vera. „Bola to pre nich veľká akcia, pretože tu práve boli zahraniční veriaci… Snažia sa o nejakú medzinárodnú publicitu. Nemyslím si, že to bolo namierené proti Cirkvi. To, čo urobili, bol teroristický čin.“

Jedna z vypálených izieb internátu katolíckej misie v Chipene.

 

V čase útoku boli na misii v Chipene najmenej tri zahraničné rehoľné sestry, dve talianske a jedna španielska rehoľníčka, a tiež dvaja talianski kňazi. Pred útokom vzhľadom na nebezpečnú situáciu v oblasti evakuovali všetkých 35 chlapcov a väčšinu zo 45 dievčat, ktorí bývali v internátoch – väčšina z nich sa vrátila k svojim rodinám. 12 dievčat tam však zostalo.

Sestra Maria, talianska rehoľná sestra Comboni, ktorá v Mozambiku slúžila 59 rokov, zomrela hneď po tom, ako ju počas útoku postrelili. Útok sa začal o 21.00 h a trval do 2.00 h ráno. Teroristi zničili a podpálili aj knižnicu, chlapčenský a dievčenský internát, vozidlá misie a domy kňazov aj mníšok.

Miestni misionári pre ACN uviedli, že teroristi prišli do domu mníšok a prinútili ich odísť, ale sestra Marie sa vrátila, pretože sa obávala o deti, ktoré tam možno zostali. Vtedy ju útočníci zabili. Prerušili aj telefónne linky, čo znemožnilo komunikáciu s misiou na niekoľko hodín, vysvetlil biskup.

Paulo Aido, María Lozano a Lucia Froncová

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi