Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi oznámila špeciálny balík pomoci pre kňazov a rehoľníkov na Srí Lanke, ktorí trpia dôsledkami veľmi vážnej hospodárskej a sociálnej krízy.

“Hospodárska situácia v krajine je veľmi vážna,” hovorí Mons. Valence Mendis, biskup Kandy a apoštolský administrátor diecézy Chilaw, v súvislosti s hroznou situáciou, ktorá v súčasnosti postihuje Srí Lanku.

“Mnohí ľudia trpia nedostatkom liekov či potravín. Sú tu veľmi dlhé rady, kilometre a kilometre ľudí, ktorí sa snažia kúpiť palivo, benzín, sušené mlieko, cukor, ryžu, lieky… V týchto radoch zomrelo množstvo ľudí, ktorí čakali na nákup základných tovarov. Deti zomreli doma, keď ich rodičia museli byť dlho preč.

Miestna cirkev v súčasnosti nie je schopná pokryť svoje vlastné minimálne potreby, nieto ešte zmierniť utrpenie všetkých, ktorí k nej prichádzajú s prosbou o pomoc.

“Mnohí ľudia prišli o prácu a ceny astronomicky stúpli. Ľudia si nemôžu dovoliť prakticky nič. Naši kňazi a rehoľníci sú krízou veľmi postihnutí. Preto by sme ocenili, keby sme v tomto kritickom čase mohli dostať nejaké omšové milodary pre kňazov a finančnú pomoc pre rehoľné kongregácie,” píše biskup Mendis nadácii ACN. “Potrebujeme vaše modlitby”, uzatvára.

Podobných žiadostí k nám zo Srí Lanky prúdi mnoho.

Ako okamžitú reakciu na túto situáciu budeme financovať celkovo 19 projektov okamžitej pomoci vrátane omšových milodarov pre kňazov a podpory rehoľných kongregácií a katechétov.

Celkový balík pomoci bude predstavovať 465 365 EUR. Počas pandémie nadácia ACN už podporila Cirkev na Srí Lanke podobným núdzovým programom pre diecézy.

Pápež nás vyzýva aby sme neostali chladnými

Minulú nedeľu 10. júla počas modlitby Anjel Pána pápež František požiadal veriacich, aby načúvali bolesti obyvateľov Srí Lanky. Svätý Otec sa pripojil k utrpeniu, ktoré národ prežíva, a vyzval svet, aby neignoroval prosby chudobných a prosil o mier v krajine.

Srí Lanka v súčasnosti prežíva veľmi vážnu finančnú krízu, ktorú spôsobila korupcia v politickej a hospodárskej sfére. Tá zvýšila jej zahraničný dlh a spôsobila rýchlu infláciu, ako aj nesystémová regulačná politika, ktorá v posledných dvoch rokoch viedla k nižšej úrode v krajine. Okrem toho tu boli dôsledky pandémie koronavírusu, ktorá eliminovala príjmy pochádzajúce z cestovného ruchu.

Finančná kríza dala priestor politickému chaosu a vzburám od obyvateľov, ktorí požadovali odstúpenie prezidenta Gotabaya Rajapaksa. V piatok 15. júla Radžapaksa podal demisiu zo Singapuru, kam pricestoval po úteku z krajiny cez Maldivy.

Foto: ACN