Na Slovensko zavíta Svätý Otec už o niekoľko dní. Od návštevy pápeža Jána Pavla II. ide o jednu z najväčších udalostí, a to nielen pre veriacich. Rímsky biskup František v priebehu troch dní navštívi Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín-Stráže. Na stretnutie majú povolený vstup aj neočkovaní, otázkou však ostáva, čo si zobrať a, naopak, čo radšej nechať doma. 

Oficiálna stránka navstevapapeza.sk, ktorú zastrešuje Konferencia biskupov Slovenska (KBS), hovorí, aby si ľudia priniesli čo najmenej osobných vecí. Čo môže byť prekvapením, KBS odporúča na miesta stretnutí obmedziť nosenie kovových predmetov, ku ktorým ráta napríklad aj mobily, kamery, fotoaparáty či ďalekohľady. Ľuďom odporúča v obmedzenom počte doniesť napríklad skladacie stoličky na sedenie alebo termosky. Čo si teda môžete priniesť?

Jednoznačne vodu

Podľa predpovede počasia má byť počas návštevy Svätého Otca slnečno. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) hlási na 12. september 26 stupňov Celzia v Bratislave. Rovnako to má pokračovať aj 13. septembra na východe, kde má byť len o dva stupne menej. Preto netreba zabúdať na správny pitný režim. Sklenené fľaše sú však zakázané a preto použite plastové. Okrem toho si na večer môžete pripraviť do termosky kávu alebo čaj. I keď KBS odporúča termosky nenosiť, ide o to, aby ste ich nemali na mieste rovno štyri.

Rúško a dezinfekciu

Aktuálna epidemická situácia istotne vyžaduje rúško alebo inú pokrývku vrchných dýchacích ciest – ústa a nos. I keď sa návšteva pápeža bude konať v exteriéri, treba rátať s tým, že enormné množstvo ľudí nebude dodržiavať dvojmetrové rozstupy, očkovaní a neočkovaní sa budú miešať, deti do 12 rokov nie sú vakcinované a aktuálny infekčnejší variant delta útočí naozaj rýchlo.

Do tašky by sme preto okrem rúšok či respirátorov mohli prihodiť aj dezinfekciu. Ruky si podávať s ostatnými ľuďmi neodporúčame, ale ak to bude naozaj nevyhnutné, je dobré si potom ruky poriadne očistiť.

Vstupný lístok s QR kódom, negatívny test

Ľudia, ktorí sa zaregistrovali na jedno zo štyroch miest, na ktoré pápež František zavíta, obdržali lístok s QR kódom, ktorý slúži ako vstupenka. Vstupenku si vytlačte a nespoliehajte sa len na telefón. Je potrebné, aby ste vstupenku neustále mali pri sebe. Ak ste sa zaregistrovali, ale vstupenku ste ešte neobdržali, je to v poriadku. Do e-mailu vám príde potvrdzovací odkaz, na ktorom si môžete overiť, v akom stave je vaša registrácia. Tá podlieha informáciám z Národného centra zdravotníckych informácií. Tu vidia, či je osoba očkovaná alebo absolvovala test.

Neočkovaní si musia doniesť potvrdenie negatívneho testu na koronavírus. K vstupenke s QR kódom si pribaľte aj doklad totožnosti a pre tých, ktorí ochorenie prekonali, stačí namiesto negatívneho testu potvrdenie o prekonaní covidu-19 v ostatných 180 dňoch.

Jednotný katolícky spevník

Výhodou a nevýhodou tohto storočia sú mobilné smart telefóny. Áno, na začiatku sme písali o tom, ako sú obmedzené, je však pravdepodobné, že doma mobil nikto nenechá. Pri veľkom množstve ľudí v sektoroch alebo na svätej omši s týmto faktom rátajú aj usporiadatelia. Veď kto by si nechcel tento výnimočný zážitok zachytiť aj na telefón? Preto je v poriadku, ak si katolícky spevník stiahnete ako aplikáciu, ale je úplne v poriadku aj to, ak si ho donesiete ako vreckové alebo kabelkové balenie.

Veľké, ťažké knihy sa neodporúčajú aj z dôvodu bezpečnosti, aj preto, lebo zbytočne zaberajú veľa priestoru v rukách alebo taškách. Rovnako to platí aj pri Biblii, online verzia alebo malá vrecková verzia môže byť súčasťou „výbavy na návštevu pápeža“.

Skladaciu stoličku, ale len v prípade potreby!

Už sme spomínali, že aktuálna pandemická situácia obmedzila doslova život. Rovnako aj podmienky pri návšteve pápeža. Keďže stále platia pandemické opatrenia ako rozstup, rúško a umývanie rúk, nie je dobré, aby sa ľudia stretávali vo veľkom množstve v malom priestore – či už exteréri, alebo interiéri. Preto odporúčame skladacie stoličky len naozaj v nevyhnutných prípadoch – napríklad pre starších ľudí alebo tých, ktorí majú zdravotné problémy. Nájdite si takú stoličku, ktorá obsahuje čo najmenej kovu, pretože bude zbytočne spomaľovať bezpečnostnú kontrolu.

Ilustračná fotografia: Alfredo Borba / Wikimedia Commons