Štipendijný program umožní Katolíckej univerzite v Erbile prijať dvakrát toľko kresťanských študentov ako doteraz.

Vyše roka od pápežovej historickej návštevy v Iraku a po ťažkostiach spôsobených pandémiou začala ACN poskytovať Štipendium pápeža Františka pre prvú skupinu študentov. Spoločný projekt pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi a Katolíckej univerzity v Erbile (CUE) pomáha vytvárať sľubnejšiu budúcnosť pre irackých kresťanov, ako i mladých ľudí z iných náboženských menšinových komunít na severe krajiny.

ACN je prvým a hlavným darcom projektu Štipendium pápeža Františka – zaviazala sa ho podporiť sumou 1,7 miliónov USD. Z nej bude môcť počas nasledujúcich 4 rokov čerpať finančnú pomoc 150 mladých študentov. Minimálne 90 % z nich tvoria kresťania. Mnohí sú vnútornými vysídlencami, pretože museli opustiť svoje domovy roku 2014, keď ich región obsadili teroristi Islamského štátu.

 

 

S podporou Štipendia pápeža Františka mohlo začať na univerzite v akademickom roku 2022/23 študovať 128 študentov – 113 kresťania, 12 jezídi a 3 moslimovia. ACN finančne podporila aj ubytovanie v blízkosti univerzity pre 12 dievčat a 2 chlapcov, ktorí pochádzajú z Ninivskej planiny. Štipendijný program pápeža Františka sa mal pôvodne spustiť na jeseň 2021, teda krátko po jeho historickej návšteve Iraku, no z dôvodu pandémie bol odložený na rok 2022.

„Projekt Katolíckej univerzity v Erbile pomáha celým rodinám, aby mohli v krajine zostať a nemuseli emigrovať. Deti dostanú vynikajúce vzdelanie, ktoré im umožní získať prácu, a tým aj budúcnosť v Iraku. Budú môcť živiť seba i svojich rodičov,“ uviedol Bašar Warda, arcibiskup Erbilu a zakladateľ univerzity.

„Keď mladí kresťania dostanú príležitosť získať kvalitné vzdelanie, zostanú v Iraku. ACN urobila, čo bolo v jej silách, aby pomohla kresťanom zostať vo vlasti. Zafinancovala rekonštrukciu ich domov, kostolov aj infraštruktúry. Teraz je čas investovať do mládeže,“ zhodnotil pri spustení projektu výkonný prezident ACN Dr. Thomas Heine-Geldern.

 

Arcibiskup Bašar Warda z irackého Erbilu a zakladateľ tamojšej univerzity

 

Katolícka univerzita v Erbile má v súčasnosti 280 študentov, a to v 1. – 4. ročníku viacerých kurzov: od architektúry cez lekársku laboratórnu vedu a účtovníctvo až po angličtinu. Budúci akademický rok sa otvoria nové študijné programy, napríklad farmácia, čo poskytne záujemcom o štúdium ešte širší výber. Najdôležitejšie však je, že na univerzite cítiť kresťanskú atmosféru a študenti majú možnosť oboznámiť sa s katolíckou sociálnou náukou. Práve to ju robí jedinečnou v celom Iraku.

Od svojho založenia roku 2015 zaznamenáva univerzita veľký úspech. V súčasnosti sa nachádza na 4. mieste spomedzi 250 inštitúcií vysokoškolského vzdelávania v Iraku. Celá výučba a štúdium prebieha v angličtine. Arcibiskup Warda dúfa, že sa v priebehu niekoľkých rokov dostane aj medzi 10 najlepších univerzít. Popri akademických kvalitách je jej cenným ovocím podporovanie sociálnej súdržnosti a harmónie medzi náboženstvami. Deje sa tak v krajine, ktorá sa stále spamätáva z takmer dve desaťročia trvajúcich konfliktov a prenasledovania.

„Ďakujem všetkým usilovne pracujúcim úradom ACN po celom svete a všetkým ich dobrodincom, ktorí podporujú mladých kresťanov v Iraku, aby mali nielen právo, ale i skutočnú príležitosť získať vyššie vzdelanie. To dáva im aj ich rodinám nádej do budúcnosti. Ďakujem všetkým z Katolíckej univerzity v Erbile za úspešné spustenie projektu počas pandémie,“ uviedol arcibiskup Bašar Warda.

Dr. Thomas Heine-Geldern, výkonný prezident ACN, verí, že podpora vzdelávania je spôsobom, ktorý pomôže zachovať živé posolstvo návštevy pápeža Františka. „Verím, že tento projekt podporí pápežovo posolstvo o sociálnej súdržnosti a vzájomnom uzmierení. Univerzita je zameraná na rozmanitosť, je pôdou, na ktorej sa ľudia rozličných vierovyznaní učia žiť spoločne a v harmónii.“

 

Foto: ACN, CUE Erbil