Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi radikálne odsudzuje útok na dva katolícke kostoly, ku ktorému došlo v stredu v španielskom Algeciras, a ktorý bol motivovaný extrémistickým džihádizmom. Zároveň vyjadrujeme solidaritu a vyzývame k modlitbám za obete a ich rodiny.

Útočník mačetou zabil kostolníka jedného z kostolov Diega Valenciu, manžela a otca, a zranil ďalších štyroch ľudí vrátane kňaza.

Prvý útok bol na farnosť San Isidro, kde útočník vážne zranil saleziánskeho kňaza Antonia Rodríguesa Lucenu. Páter Antonio bol zranený na krku a podstúpil urgentnú operáciu. V súčasnosti je hospitalizovaný a jeho stav je stabilizovaný.

Dvaja ďalší ľudia, ktorí sa pokúšali zastaviť prvý útok, boli tiež zranení. Terorista potom zamieril do kostola Panny Márie v Palme, kde zavraždil Diega Valenciu.

Svedkovia útokov, ktorých citujú viaceré španielske tlačové agentúry, uviedli, že 25-ročný Maročan tiež prevracal sväté obrazy a obťažoval ľudí v kostole kričiac “Alláhu akhbar” [Boh je najväčší] a “vaša viera nie je pravá”. Predtým, ako došlo k útoku, údajne skrížil cestu inému marockému občanovi, ktorého udrel a kričal “pracuješ pre ‘majiu’”, čo je marocký výraz označujúci tých, ktorí sú proti jeho náboženstvu.

Robíme všetko pre to, aby sme zastavili nenávisť?

Výkonný prezident nadácie ACN, Thomas Heine-Geldern, v reakcii na tento útok zdôrazňuje význam ochrany náboženskej slobody. “Politici ani verejnosť nemôžu ignorovať ani podceňovať takúto tragickú udalosť. Mali by sme si položiť otázku, či robíme všetko pre to, aby sme zastavili to, čo inšpiruje túto nenávisť, túto averziu, ktorá je živená politicko-náboženskou ideológiou a už si vyžiadala toľko obetí na celom svete a v posledných rokoch najmä v subsaharskej Afrike. A vidíme, že aj v Európe sa zvyšuje počet takýchto útokov,” hovorí.

Javier Menéndez Ros, riaditeľ španielskej kancelárie ACN pripomína, že včerajší teroristický útok sa odohral v deň sviatku obrátenia svätého Pavla, ktorý prenasledoval kresťanov predtým, ako sa stal veľkým apoštolom kresťanstva v prvom storočí.

“Na ceste do Damasku svätý Pavol padol na zem, keď sa ho Pán spýtal: “Prečo ma prenasleduješ?”. Táto otázka je dnes rovnako aktuálna ako vtedy. Prečo sme prenasledovaní?”.

Zneuctená ikona v Algeciras

Menéndez dodáva, že ACN nedávno spolupracovala s farnosťami v Algeciras na výstave ikony, ktorá bola znesvätená džihádistami v Sýrii a zachránená z kostola v meste Homs.

“Takmer všetky farnosti v diecéze hostili ikonu a organizovali modlitebné vigílie a stretnutia, na ktorých sa zamýšľali nad prenasledovaním kresťanov na Blízkom východe. Farnosť Panny Márie v Palme, kde bol zavraždený kostolník Diego Valencia, a kostol Panny Márie Pomocnice kresťanov, ktorého farárom bol zranený páter José, boli medzi tými, ktoré hostili sýrsku ikonu,” vysvetľuje riaditeľ ACN Španielsko.

Obrana náboženskej slobody

ACN opakovane vyzýva na posilnenie ochrany náboženskej slobody na celom svete. Ide o základné ľudské právo, ktoré musia garantovať a chrániť všetky štátne orgány. Podľa najnovšej správy ACN o náboženskej slobode je v súčasnosti náboženská sloboda zaručená len v jednej tretine sveta.

Pápež František 9. januára počas svojho tradičného príhovoru k členom diplomatického zboru akreditovaným pri Svätej stolici zdôraznil, že v súčasnosti je každý siedmy kresťan na svete prenasledovaný pre svoju vieru.

Pápež zdôraznil potrebu brániť a chrániť náboženskú slobodu. “Je znepokojujúce, že ľudia sú prenasledovaní len preto, že verejne vyznávajú svoju vieru, a v mnohých krajinách je náboženská sloboda obmedzená,” povedal pápež.

Maria Lozano, Josue Villalón a Lucia Froncová