Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi je hlboko znepokojená hroznou vraždou kresťanskej študentky Deborah Yakubu, ktorá bola ukameňovaná a následne upálená na Shehu Shagari College of Education v meste Sokoto na severe Nigérie.

“ACN odsudzuje tento najnovší akt násilia. Úroveň extrémizmu a násilia, ktorú Nigéria dosiahla za posledných niekoľko rokov, je absolútne desivá. Neuplynie takmer týždeň bez správ o únosoch a desiatkach mŕtvych, ale tento barbarský čin nás necháva bez slov,” hovorí výkonný prezident Thomas Heine-Geldern.

Deborah Yakubu údajne poslala rúhavú správu na WhatsApp o Mohamedovi počas ramadánu, keď bola vysoká škola zatvorená kvôli sviatkom. Keď sa vrátila do triedy, čakala na ňu skupina študentov, ktorí ju napadli, ukameňovali a potom jej telo zapálili. Vzdelávacia škola Shehu Shagari v Sokote bola odvtedy na príkaz vlády štátu Sokoto zatvorená.

“Naše myšlienky a modlitby sú v tejto chvíli s rodinou Debory a s kresťanskou komunitou v Sokote. Zároveň vyzývame všetkých politických a náboženských predstaviteľov v Nigérii, aby dôrazne a otvorene odsúdili tento prípad náboženského extrémizmu,” hovorí Heine-Geldern.

“Zdá sa, že náboženský extrémizmus, s ktorým sme sa tak dobre zoznámili pod vedením Boko Haram a ktorý má na svedomí toľko nevinných obetí, sa šíri a polarizuje čoraz väčšiu časť spoločnosti. Existuje vážna kríza náboženskej slobody, ktorú nespôsobujú len teroristi. Nigérijská vláda sa musí hlboko zamyslieť nad tým, kam toto násilie krajinu ťahá a ako môže brániť práva všetkých svojich občanov,” dodáva Heine-Geldern.

Od roku 1999 prijalo dvanásť štátov v severnej Nigérii právne kódexy založené na šaríi, ktoré fungujú paralelne so sekulárnymi súdmi. Mnohé z týchto zákonov šaría obsahujú prísne tresty za rúhanie vrátane trestu smrti. Šaría však zaručuje aspoň určitú formu spravodlivého procesu bez toho, aby sa uchyľovala k lynčovaniu a hromadným popravám, ako sa to stalo v tomto poslednom prípade v Sokote, ktorý nemá obdobu.

Podľa najnovšej správy ACN o náboženskej slobode sa po 20 rokoch uplatňovania práva šaría situácia v severnej Nigérii zhoršila, pričom etnická príslušnosť a náboženstvo sa stali skratkami k moci, zdrojom a privilégiám. V správe sa uvádza, že právo šaría prehĺbilo rozpory v krajine.

Katolícky biskup zo Sokota, Mgr. Matthew Hassan Kukah, ktorý je podporovateľom medzináboženského dialógu vo svojej diecéze, nešetril slovami, ktorými odsúdil trestný čin proti Deborah Yakubu. Biskup vyzval vládu štátu Sokoto a príslušné orgány, aby incident vyšetrili a zistili, čo bolo jeho príčinou, a zodpovedné osoby postavili pred súd. Biskup Kukah pripomenul, že kresťania už roky žijú v Sokote v mieri so svojimi moslimskými susedmi, a požiadal tých, ktorí boli priamo postihnutí, ako aj kresťanskú komunitu v Sokote, aby zachovali pokoj a počkali, kým spravodlivosť vyvodí dôsledky.

O prípade informovali aj svetové médiá.