Mons. Paul Richard Gallagher, sekretár Svätej stolice pre vzťahy so štátmi. Zdroj: ANSA/ Vatikánsky rozhlas

NEW YORK – V sobotu 29. septembra 2018 na 73. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku bola v rozprave o prenasledovaných kresťanských menšinách a o ohrozeniach náboženského pluralizmu vyzdvihnutá konkrétna pomoc pápežskej nadácie ACN pri rekonštrukcii miest a obcí Ninivskej planiny, ktoré boli zničené Islamským štátom.

V mene Svätej stolice pomoc ACN ocenil sekretár pre vzťahy so štátmi Mons. Paul Richard Gallagher. Pre pápežskú nadáciu ACN, ktorá toto dielo – tak ako tisícky ďalších – podporuje a buduje len vďaka státisícom štedrých darcov po celom svete, je ocenenie na pôde OSN, ktoré zaznelo z úst vedúceho delegácie Svätej stolice, mimoriadne vzácnym. Odpoveďou naň by mohli byť slová pátra Werenfrieda van Straatena, zakladateľa ACN: „Je záležitosťou cti preukázať solidaritu s našimi prenasledovanými bratmi a sestrami.”

Vďaka koordinovanej pomoci ACN sa k letu 2018 z pôvodných 19 425 rodín vrátilo do svojich obnovených domovov na Ninivskej planine 8 931, čo je približne 46 % všetkých vnútorne vysídlených kresťanov pochádzajúcich zo spomínaného severoirackého regiónu. Len v minulom roku poskytla nadácia ACN 9,4 milióna eur na obnovu bývania a infraštruktúry, pričom  jej celková doterajšia pomoc Iraku od roku 2011 do augusta 2018 činí takmer 40,1 milióna eur. Z vyše 13 000 poškodených, vypálených alebo úplne zničených domov 19 nanovo „postavili“ od novembra minulého roku prostredníctvom slovenskej kancelárie ACN (ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi) stovky štedrých darcov zo Slovenska.

Vo svojej priamej intervencii na pôde Organizácie spojených národov Mons. Paul Richard Gallagher  zároveň všetkým pripomína: „Ak sme neubránili náboženské a etnické menšiny pred tým, aby sa stali predmetom do neba volajúcich porušení základných ľudských práv, musíme pracovať na tom, aby sme im ich práva prinavrátili. Náboženským a etnickým menšinám musíme vytvoriť také podmienky, aby sa mohli vrátiť na miesta svojho pôvodu a žiť dôstojne a v bezpečí, v základných spoločenských, ekonomických a politických rámcoch nevyhnutných na zabezpečenie kohéznosti komunít.”

 

Rami Ibrahim zo sýrskeho Homsu s dcérou Mariou pred veľavravným graffiti.