Prvé sväté prijímanie je v meste Kaya, centre jednej z provincií v Burkine Faso, bezvýhradne radostnou udalosťou. Z tvárí detí žiari radosť: v bielych šatách tancujú, spievajú, tlieskajú aj sa modlia k Bohu. Na krátky okamih deti zabudnú na hrôzy, ktoré majú za sebou, i ťažkosti, ktorým sú vystavené deň čo deň.

„Deti pochádzajú z obce Dablo. Kvôli teroru, ktorý tam nastal, museli utiecť a pre hrozbu ochorenia COVID-19 sa museli odložiť aj všetky plánované oslavy vysluhovania sviatostí,“ povedal kňaz Gabriel Bamogo pre centrálu pápežskej nadácie ACN. „Teraz všetci ďakujú Pánovi za radosť a milosť, ktorú im daroval prijatím sviatostí.“

Prečo je Burkina Faso ťažko skúšanou krajinou?

Kedysi bola oázou stability a pokoja, no od roku 2015 v nej vládne čoraz väčší chaos. Džihádisti a zločinecké bandy napádajú rozsiahle územia prevažne moslimskej krajiny. Ich motívy sú rôzne. Roztrpčenie spôsobené tým, že vláda zanedbáva svoje povinnosti sa v multietnickom štáte mieša s rivalitou etník aj islamistickým fanatizmom.

Džihádisti tu chcú založiť nový kalifát. Zločinci využívajú chaos na svoje ciele: obchod s drogami a zbraňami prekvitá. Napriek podpore zo strany Francúzska, ktorého bola Burkina Faso kedysi kolóniou, sa vláde nedarí dostať situáciu pod kontrolu. Takmer milión ľudí sa stalo utečencami vo vlastnej krajine. V súčasnosti ide o jeden z najchudobnejších štátov sveta a vyhliadky do budúcnosti sú pre jeho obyvateľov dosť pochmúrne. Teror zasahuje i kresťanov, ktorí tvoria približne 30 % obyvateľstva. Desaťtisíce ľudí už utiekli z oblastí zasiahnutých teroristami a mnohí z nich našli útočisko práve v diecéze Kaya.

Patrí medzi nich aj Elisabeth Bamogová. Narodila sa roku 2007 a v máji 2019 prišla do mesta Kaya. Spolu s rodičmi sa tu uchýlila do bezpečia po teroristických útokoch na kresťanov v dedine Dablo.

Počas nedeľňajšej svätej omše tam v máji minulého roku džihádisti na motocykloch zaútočili na katolícky kostol automatickými zbraňami. Kňaz Simeon bol zavraždený a spolu s ním aj ďalších 5 mužov. Skôr než vrahovia utiekli, zapálili kostol a vyhrážali sa ľuďom: „Prejdite na islam, inak vás čaká rozsudok smrti, keď sa sem znova vrátime!“

Tieto udalosti má mladá dievčina pred očami v deň svojho prvého svätého prijímania.

„Každý deň sme cítili ohrozenie,“ hovorí pre nadáciu ACN. „Tí, ktorí na nás útočili, nemali žiadne zľutovanie. Možno by potom nezabili nás deti, ale zabili by našich rodičov a boli by sme siroty.“

Etienne Sawadogo, ktorý sa narodil roku 2006, pochádza z malej osady neďaleko dediny Dablo. O niečo neskôr aj on spolu s rodičmi utiekol do mesta Kaya. „Museli sme utiecť, aby som prežil a mohol chodiť do školy. Mohlo sa to stať i nám – preto sme utiekli.“ Etienne mal prijať prvé sväté prijímanie už minulý rok v Dablo, ale pre napätú bezpečnostnú situáciu to nebolo možné.

Vieru budú obidve deti ešte veľmi potrebovať. Ukončenie chaosu v krajine a návrat ich rodín do domovov sú v nedohľadne. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí nedávno sprísnilo hodnotenie situácie v krajine a väčšinu jej územia klasifikovalo ako vysoko rizikovú zónu.

Elisabeth však v deň svojho prvého svätého prijímania nestráca nádej: „Spolieham na Ježiša.“ Etienne to vníma podobne: „Dúfam v toho, ku ktorému sa každý deň modlíme.“

V rokoch 2019 a 2020 podporila pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi takmer 100 projektov v Burkine Faso. V súčasnosti zabezpečujeme napríklad nákup rádioprijímačov a stolových lámp na solárnu energiu, ktoré slúžia na domáce vzdelávanie detí z rodín na úteku v meste Ouahigouya.