INDIA – Katolícki veriaci z West Vipparu mali piateho marca 2018 dôvod na veľkú oslavu. V tento deň bola vysvätená ich krásna nová kaplnka, na ktorú čakali dlhých 16 rokov. Jediné, čo dovtedy mali, bola malá modlitebňa s azbestovou strechou, ktorej neustále hrozilo zrútenie. A navyše, bola príliš malá pre stále rastúci počet veriacich. Tí už dlho snívali o tom, […]

INDIA – Katolícki veriaci z West Vipparu mali piateho marca 2018 dôvod na veľkú oslavu. V tento deň bola vysvätená ich krásna nová kaplnka, na ktorú čakali dlhých 16 rokov. Jediné, čo dovtedy mali, bola malá modlitebňa s azbestovou strechou, ktorej neustále hrozilo zrútenie. A navyše, bola príliš malá pre stále rastúci počet veriacich. Tí už dlho snívali o tom, že si jedného dňa postavia kostol. Aj napriek mnohým veľkým obetiam, ktoré vo svojej chudobe podstúpili, sa im nikdy nepodarilo vyzbierať dosť peňazí potrebných na stavbu.

Vysvätenie kaplnky sa odohralo v slávnostnej atmosfére.

Potom sa ale ich kňaz konečne obrátil na ACN  – Aid to the Church in Need s prosbou o pomoc a dlhoročný sen sa stal realitou! Naši štedrí podporovatelia opäť nesklamali a ACN mohla miestnej farnosti poskytnúť 10 000 eur na stavbu novej kaplnky. Všetky stavebné práce vykonávali veriaci svojpomocne s odborným dohľadom stavebného experta a materiál na stavbu si zabezpečili vďaka finančnej podpore od ACN.

West Vipparu je jednou z mnohých dedín, ktoré patria k farnosti Tadepalligudem. V jedenástich dedinách sú takmer všetci obyvatelia pokrstení, zatiaľ čo v iných dedinách stále veľa ľudí čaká na svoj krst. Miestny kňaz je veľmi zaneprázdnený navštevovaním ľudí v dedinách. Nová kaplnka vo West Vipparu sa stala skutočným srdcom komunity, a to nie len počas svätých omší a katechéz, ale aj mimo nich. Ako nám povedal správca farnosti: „Veriaci sú si istí, že Boh je tu prítomný, a preto prichádzajú do kaplnky aj vtedy, keď kňaz nemôže prísť a nemôže predkladať ich prosby Bohu vo svätej omši.“

Veriaci sa konečne môžu stretávať v skutočnej kaplnke.

Kaplnka je zasvätená Pražskému Jezuliatku, ktoré majú katolícki veriaci v celej Indii vo veľkej úcte. V krajine je mu zasvätených množstvo veľkých svätýň, niektoré dokonca patria k najväčším chrámom sveta, v ktorých si ctia Pražské Jezuliatko. Podobné kostoly a kaplnky stále pribúdajú v mestách aj najodľahlejších regiónoch Indie.

V krajine je Pražskému Jezuliatku  zasvätených mnoho veľkých svätýň, dokonca niektoré z najväčších chrámov sveta, ale aj množstvo kostolov a kaplniek v tých najodľahlejších regiónoch Indie.

„Slávnosť vysvätenia kaplnky bola pre nás nezabudnuteľná,“ píše miestny farár, otec Dharma Raju Matta. V tento výnimočný deň prišiel medzi svojich veriacich aj biskup Jaya Rao Polimera z Eluru, aby kaplnku osobne vysvätil. Zostal medzi nimi aj po slávnostných obradoch, zaujímal sa o ich starosti a načúval ich obavám aj radostiam.

Veriaci z West Vipparu už zaplnili novú kaplnku.

„Chceli by sme vyjadriť našu hlbokú a úprimnú vďačnosť za obrovskú pomoc, ktorú ste poskytli našej misii,“ píše otec Raju Matta. Zároveň vo svojom liste uisťuje, že jeho veriaci sa pravidelne modlia ruženec za každého, kto im pomohol!

Ďakujeme všetkým dobrodincom ACN!