Diecéza Dori leží na severe Burkina Faso v regióne Sahel. 95% obyvateľov tohto regiónu su moslimovia. Kresťania v ňom tvoria len malú a rozdrobenú menšinu. Od roku 2015 sa celý sever krajiny zmieta v neustálom napätí a strachu z islamských teroristov. Za necelých 5 rokov vyhnali z domu 750-tisíc ľudí a prinútili zavrieť 1000 škôl. […]

Diecéza Dori leží na severe Burkina Faso v regióne Sahel. 95% obyvateľov tohto regiónu su moslimovia. Kresťania v ňom tvoria len malú a rozdrobenú menšinu.

Kresťanská rodina v diecéze Dori počúva svätú omšu cez rádio. Foto ACN
Kresťanská rodina v diecéze Dori počúva svätú omšu cez rádio. Foto ACN

Od roku 2015 sa celý sever krajiny zmieta v neustálom napätí a strachu z islamských teroristov. Za necelých 5 rokov vyhnali z domu 750-tisíc ľudí a prinútili zavrieť 1000 škôl. A kríza pokračuje. Každý deň musí z regiónu utiecť 4000 ľudí a počet teroristických útokov a únosov neustále rastie.

Medzi ľuďmi, ktorí museli opustiť svoje domovy sú viacerí laickí katechéti z diecézy spolu s ich rodinami. Niektorí z nich našli útočisko v iných diecézach, no pre veľa z nich to nie je možnosť. Rozprávajú totiž len regionálnym jazykom Gourmantché, ktorým sa v iných častiach krajiny nedohovoria.

18 z týchto rodín potrebuje akútnu pomoc, aby mohli znovu naštartovať svoje životy priamo v rámci diecézy Dori. Jedna z týchto rodín je rodina katechéta Philippa, otca siedmych detí, ktorý bol zavraždený vo februári 2020 počas jedného z teroristických útokov.

V nadácii ACN sme sa vďaka štedrosti našich dobrodincov mohli rozhodnúť prispieť týmto rodinám sumou 30-tisíc eur. Z tejto sumy si budú môcť tieto rodiny zaobstarať jedlo a bývanie a základnú zdravotnú starostlivosť, ale napríklad aj hospodárske zvieratá, aby boli viac sebestační.

Bez laických katechétov by momentálne Cirkev v Afrike prežila len veľmi ťažko. Vo farnostiach plnia životne dôležitú funkciu, najmä na miestach ako je diecéza Dori, kde sú kresťania roztrúsení na viacerých, ťažko dostupných témach. Ďakujeme všetkým, ktorí pomohli!

Pomôcť prenasledovaným kresťanom vo svete môžete veľmi jednoducho aj vy. Ak nás chcete podporiť, môžete tak urobiť tu. Ďakujeme!