Katedrála v Prištine je prvou katedrálou na svete, ktorá je zasvätená sv. Matke Terézii z Kalkaty. Posvätená bola 5. septembra 2017, teda v deň 20. výročia jej smrti, a na tejto radostnej slávnosti sa zúčastnili tisícky ľudí. Oslavovali nielen katolícki veriaci, ale aj pravoslávni a moslimovia. Matka Terézia sa totiž stala ikonou lásky k blížnym pre ľudí […]

Katedrála v Prištine je prvou katedrálou na svete, ktorá je zasvätená sv. Matke Terézii z Kalkaty. Posvätená bola 5. septembra 2017, teda v deň 20. výročia jej smrti, a na tejto radostnej slávnosti sa zúčastnili tisícky ľudí.
Oslavovali nielen katolícki veriaci, ale aj pravoslávni a moslimovia. Matka Terézia sa totiž stala ikonou lásky k blížnym pre ľudí všetkých náboženstiev. ACN podporila výstavbu katedrály, ktorá je „srdcom katolíckeho života“ v Diecéze Prizren a Priština. Z 1,8 milióna obyvateľov je síce iba 58 000 katolíkov, no mnohí sa aktívne podieľajú na živote Cirkvi.

 

Aktuálna pandémia koronavírusu neušetrila ani Kosovo a aj tu sa zvyšuje počet nakazených. Biskup Dode Gjergij by si predtým nedokázal predstaviť, že situácia zájde až tak ďaleko, že všetci budú musieť zostať doma a prestanú sa konať verejné bohoslužby. Táto situácia je pre neho veľmi bolestivá. So svojimi veriacimi však zostáva v kontakte aspoň prostredníctvom médií.

 

Deň čo deň sa z katedrály prenášajú svätá omša a pobožnosť, a to napriek tomu, že technické vybavenie, ktoré majú k dispozícii, nie je dostačujúce. Kvalita prenosu pomocou iPodu je nízka a aj počet divákov na Facebooku je pri prenose obmedzený.

 

Diecéza preto spustila vysielací kanál na YouTube a chce zlepšiť kvalitu prenosu – vyžaduje si to lepšie kamery a minimálne technické vybavenie. Zvýšenie kvality vysielania, o ktoré sa usilujú, bude užitočné nielen v časoch pandémie, ale aj v budúcnosti. Týmto spôsobom sa môžu prenášať bohoslužby i katechézy pre žiadateľov o krst, prípadne iné potrebné aktivity.

 

ACN pomôže katedrále sumou 8 000 eur. Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli! Ak chcete patriť do rodiny podporovateľov náboženskej slobody, pridajte sa tu.