Libanon, kedysi považovaný za „Švajčiarsko Orientu“, zažíva v súčasnosti nevídaný hospodársky úpadok. Rekordná inflácia vlani prekonala aj Venezuelu či Zimbabwe. Miestna mena už stratila 90 % pôvodnej hodnoty, palivo sa pre väčšinu ľudí stalo cenovo nedostupným a dodávka elektriny zo strany štátu kolabuje – elektrinu majú domácnosti len dve hodiny denne. Nezamestnanosť mladých ľudí dosahuje 60 % a mnohé rodiny si nemôžu dovoliť zadovážiť ani každodenný chlieb.

Maronitská diecéza Baalbek patrí k najchudobnejším v krajine. Kresťania žijúci na jej území sú v menšine. Boli chudobní už pred krízou; mesačne mali k dispozícii v priemere sotva 450 USD. Bieda sa medzičasom ešte zväčšila – minimálna mzda teraz predstavuje približne 20 USD mesačne, priemerná mzda 50 – 60 USD. Nájomné, elektrina, potraviny aj lieky sa stali pre rodiny veľkou finančnou záťažou. Často si musia vybrať, čo potrebujú najviac, a potom sa napríklad kvôli platbe za lieky alebo nájomné vzdať jedla.

Diecéza by rada pomohla najchudobnejším rodinám v svojich farnostiach potravinovými balíčkami. Pomohli by im prekonať túto hrozivú situáciu.„Spojme sily, aby nikto nemusel ísť spať hladný, aby tunajší ľudia prekonali krízu pokiaľ možno bez ujmy a aby znovu získali dôveru v ľudskosť.“ Zároveň pôjde o podporu prežitia kresťanských spoločenstiev v Libanone – kresťania tu žijú už od biblických čias, ale dnes ich stále viac opúšťa svoju vlasť, pretože v nej nevidia budúcnosť pre seba a svoje rodiny.

Chceli by sme podporiť diecézu Baalbek potravinovými balíčkami pre 500 najchudobnejších rodín. Mnohé z nich majú veľa detí alebo starých či chorých členov. Každá rodina, ktorá bude podporená, pozostáva najmenej z 5 osôb.

 

 

Na tento účel prispejeme sumou 65 000 €. Kto sa pridá k našej pomoci?