Madagaskar, nachádzajúci sa pri južnom pobreží Afriky v Indickom oceáne, je po Indonézii druhým najväčším ostrovným štátom sveta. Neustále politické nepokoje a štátne prevraty výrazne brzdia tunajší ekonomický rozvoj a situáciu sťažujú aj početné prírodné katastrofy. Takmer 80% miestnych obyvateľov žije pod hranicou chudoby.

Katolícka cirkev je tu stále misijnou cirkvou, pretože približne polovica obyvateľstva vyznáva tradičné africké náboženstvá. Katolíci tvoria menšinu, a to asi 18 %.

Na území Farnosti sv. Jozefa v Betatao však počet katolíkov prudko rastie – tvoria viac než tretinu obyvateľov; pred dvomi rokmi slávili už aj kňazskú vysviacku. Farnosť leží 135 km severovýchodne od hlavného mesta Tananarive (predtým Antananarivo) a v tomto roku oslavuje 50. výročie svojej existencie. Rozprestiera sa na ploche vyše 5 000 km2 a pozostáva zo 40 komunít. Až do roku 1981 boli za farnosť zodpovední jezuitskí misionári, dnes sa o ňu starajú 3 diecézni kňazi.

Farár Daniel Richard Rareanomana a jeho spolubratia majú plné ruky práce. Pravidelne navštevujú početné komunity, aby veriacim vysluhovali sviatosti, ohlasovali vieru a podporovali chudobných. Pomáhajú im aj rehoľné sestry, ktoré majú na starosti 21 základných škôl, 7 stredných škôl, jedno lýceum, a tiež sú veľmi aktívne v práci s mládežou.

Aktuálne riešia vo farnosti problém: kňazi až doposiaľ žili v malom schátranom domčeku, ktorý je postavený tradičným spôsobom. „Bojíme sa, že dom už nevydrží silnejší vietor alebo intenzívny dážď,“ hovorí otec Daniel. „Taktiež urgentne potrebujeme priestor, kde by sme mohli ubytovať seminaristov, ktorí sem prichádzajú na pastoračnú prax, a tiež miesto pre hostí, ktorí nás navštívia. Chýbajú kancelárske a skladovacie priestory, garáž, a aj spoločenská miestnosť, kde by sme mohli ako kňazi spolu tráviť čas a budovať naše bratské spoločenstvo, prípadne si niekedy spolu oddýchnuť.“

 

Hoci veriaci prispievajú, koľko môžu, farnosť nie je schopná zvládnuť výstavbu novej fary z vlastných zdrojov. Radi by sme im pomohli sumou 12 300 €.