Mexiko je po Brazílii druhou najväčšou katolíckou krajinou na svete. Má takmer 134 mil. obyvateľov, no počet katolíkov začína klesať. Z 96 % kresťanského obyvateľstva sa len 72 % hlási ku katolíckej viere. Rozširujú sa sekty, letničné cirkvi a okultné praktiky. Mexiko je, žiaľ, súčasne krajinou, v ktorej sa kňazi opakovane stávajú obeťami vrážd, únosov alebo iných násilných činov. Stať sa v tejto krajine kňazom si teda vyžaduje aj veľa odvahy. Mladí muži napriek terajšej situácii naďalej nasledujú Božie volanie.

V kňazskom seminári diecézy Cancún-Chetumal, ktorá sa nachádza v štáte Quintana Roo na polostrove Yucatán, je momentálne na ceste ku kňazstvu 27 mladých mužov. Táto diecéza je naozaj rozľahlá – má 27 500 km2 a na jedného kňaza v nej pripadá viac než 9 000 veriacich. Naliehavo potrebuje viac kňazov. Väčšinu obyvateľov tvoria domorodci a ich chudoba je zjavná. Sú v nej ešte i také miesta, kde sa evanjelium neohlasovalo. V porovnaní so zvyškom krajiny je podiel katolíkov v tejto diecéze nízky – tvoria 65 % populácie žijúcej na jej území.

Svedectvá bohoslovcov

Erik Rodrigo je jedným z mladých mužov, ktorí sa chcú stať kňazmi. Jeho rodina nie je veriaca, do kostola chodí iba jeho brat. Práve prostredníctvom neho sa dostal do misionárskej katolíckej mládežníckej skupiny. „Tam som spoznal seminaristu Alejandra. Pozval ma na stretnutia tých, ktorí cítia povolanie – chodil som na ne s veľkou radosťou. A živo si pamätám aj na chvíľu, keď som prišiel domov a nadšene som mame oznámil, že chcem vstúpiť do seminára. Povedala mi: ‚Si blázon!‘“ Napriek tomu sa nedal odradiť a aktívne pracoval v Cirkvi. Najprv začal študovať niečo iné a štúdium dokončil. Aj keď si našiel dobrú prácu na vládnom úrade, Božie volanie mu nedalo pokoja a roku 2018 vstúpil do kňazského seminára.

Jeho 21-ročný spolubrat Juan Diego o svojej ceste hovorí takto: „Moje povolanie sa začalo, keď som mal 15 rokov. Patril som do apoštolskej skupiny laických misionárov, s ktorými sme evanjelizovali v pastoračne zaostalých regiónoch na juhu nášho štátu Quintana Roo. Misie mi pomohli uvedomiť si, že tieto komunity veľmi potrebujú Boha a pastiera, ktorý by ich počúval a viedol. Pochopil som, že toto je dôvodom, prečo existuje Božie volanie, ktoré zaplavuje srdce neistotou a zároveň pokojom. Trochu som však váhal s odpoveďou. Keď som mal 18 rokov, z Božej milosti som spoznal jedného seminaristu, ktorý mi pomohol v procese rozlišovania môjho povolania. Naučil som sa viac o sebe, Bohu i jeho ľude. Napokon som sa rozhodol počúvnuť vnútorný nepokoj, ktorý mi Boh vložil do srdca. Nebola to ľahká cesta, v seminári som neraz prežíval ťažké chvíle. No vďaka modlitbe a Božej pomoci som v nej pokračoval. Podobne ako ťažké chvíle prišli i tie šťastné. Boha som našiel v každom zo svojich bratov, ľuďoch, ktorých som stretol, svojej rodine, priateľoch a predovšetkým v ľuďoch, ako ste vy. Práve vám vďačíme za to, že seminár v Cancúne funguje a ja a moji spolubratia sa v ňom môžeme vzdelávať a formovať tým najlepším možným spôsobom. Ak mi Boh dá dar kňazstva, navždy sa mu zaviažem a budem slúžiť Božiemu ľudu.“

Ďalší zo seminaristov Forrest, ktorý má 20 rokov, sa chcel stať kňazom už ako 13-ročný. Teraz dva roky študuje filozofiu a je vďačný všetkým, ktorí jeho vzdelávanie podporujú: „Počas štúdia som spoznal krásu spoločenstva, modlitby a štúdia ako takého. Keď nasledujem volanie, zo dňa na deň sa viac a viac zamilúvam do toho ,áno‘, ktoré som povedal Pánovi. Každý okamih cesty stojí za to! Ďakujem všetkým, ktorí mi umožňujú študovať. Úprimne dúfam, že budete naďalej podporovať prípravu dobrých a svätých kňazov pre Cirkev v štáte Quintana Roo. Nech všemohúci Boh v svojej nekonečnej dobrote žehná každého jedného z vás aj vaše rodiny!“

 

Aj tento rok by sme chceli podporiť vzdelávanie a formáciu 27 mladých mužov z diecézy Cancún-Chetumal. Semináru sme prisľúbili 18 000 €. Pridáte sa so svojím darom?