Ilustračné foto: Johan Viljoen, Mozambik

 

Za posledné štyri roky v Mozambiku dochádza k masovému vysídľovaniu obyvateľstva z provincie Cabo Delgado v dôsledku džihádistických útokov. Vládnym jednotkám sa zatiaľ nepodarilo vzbúrencov potlačiť, a počet útokov rastie. Mnohí kresťania museli opustiť svoje domovy, aby prežili. Už takmer milión Mozambičanov sa stalo vysídlencami vo vlastnej krajine.

Približne na území provincie Cabo Delgado sa nachádza katolícka diecéza Pemba, ktorá sa v uplynulých rokoch stala terčom stupňujúceho sa násilia.

V celej odľahlej severnej časti diecézy Pemba žijú a pôsobia už len dvaja kňazi. Spravujú farnosť Nanebovzatia Panny Márie v meste Mueda a jej široké okolie.

Keďže sa v dôsledku zlej bezpečnostnej situácie všetky humanitárne organizácie z mesta Mueda stiahli, majú títo dvaja kňazi na starosti nielen pastoráciu, ale aj poskytovanie humanitárnej pomoci veľkému počtu utečencov.

Od polovice roka 2020 však nemajú k dispozícii spoľahlivé vozidlo.

ACN sa preto rozhodla poskytnúť kňazom príspevok na nákup auta, aby mohli naďalej slúžiť ľuďom, ktorí zúfalo potrebujú humanitárnu i pastoračnú pomoc.

 

Zakúpenie spoľahlivého vozidla na prekonávanie dlhých vzdialeností na severe Mozambiku bude stáť 24 700 €.