Utečenci v nigérijskom meste Pulka pochádzajú z kmeňa Mandala. Pred nástupom Boko Haram obýval dediny v okolí Pulky asi 20 km od hranice s Kamerunom. Vďaka pôsobeniu misionárov veľká časť príslušníkov kmeňa prijala kresťanstvo. Keď roku 2013 zaútočili na územie ozbrojenci zo skupiny Boko Haram, niektorí konvertovali na islam, iní sa rozhodli utiecť do okolitých vrchov, presvedčení, že chcú „radšej zomrieť, ako konvertovať“. Keď sa boje sa priblížili, prekročili kamerunskú hranicu a usadili sa v táboroch v diecéze Maroua-Mokolo, v ktorých sa zdržiavali od augusta 2014 do mája 2017.

Po čase sa väčšina z týchto utečencov rozhodla pre návrat do Nigérie. Keďže situácia v ich pôvodných dedinách bola stále neistá, zostali v Pulke. Bezpečnosť im zaručovali vojaci. Dnes žije 90 % utečencov v štyroch táboroch neďaleko mesta.

Obyvateľov Pulky už mnoho rokov trápi chýbajúci zdroj kvalitnej pitnej vody. Keďže mesto sa nachádza v hornatom teréne, vŕtanie studne je náročná a drahá záležitosť. Ľudia musia často putovať mnoho kilometrov, aby sa dostali k vode. Navyše má len zriedkavo vyhovujúcu kvalitu; neželaným následkom je rozšírenie cholery.

Cieľom projektu je vyhĺbiť vrt s vodným čerpadlom fungujúcim na solárny pohon pre farnosť sv. Pavla v meste Pulka. K tomuto zdroju vody budú potom mať prístup obyvatelia všetkých štyroch utečeneckých táborov.

Vybudovanie vrtu s čerpadlom zjednoduší ľuďom prístup k vode – zníži riziko útokov, ktorým musia čeliť, a poskytne im kvalitnú pitnú vodu. Vďaka tomu sa zredukuje výskyt viacerých chorôb. Keďže táto studňa nebude slúžiť iba katolíckym veriacim, ale aj iným kresťanom a moslimom žijúcim v tamojšej komunite, prispeje k ich pokojnému spolužitiu a evanjelizácii.

ACN sľúbila, že poskytne finančné prostriedky potrebné na vyhĺbenie vrtu a vybudovanie čerpadla.

 

Za 14 000 € môžeme tisíckam utečencov v nigérijskom meste Pulka zabezpečiť kvalitnú pitnú vodu na niekoľko rokov.