Kresťanská menšina na prevažne moslimskom severe Nigérie už roky trpí útokmi islamistickej teroristickej skupiny Boko Haram. Krízou sú najviac postihnuté ženy a deti. Mnohé z nich boli svedkami krutého zabíjania svojich manželov a detí, mnohé boli znásilnené, sexuálne zneužité a vykorisťované. Niektorým sa narodili deti od teroristov, iné boli použité ako samovražedné atentátničky. Všetky tieto utrpenia zanechali svoje stopy – obete sú zoslabnuté, trpia depresiami a posttraumatickým stresom.

Okrem uzdravenia duše a psychiky má pre obete útokov a násilia rozhodujúci význam aj obnova zničených základov života. Diecéza Maiduguri preto plánuje zriadiť centrum, v ktorom bude obetiam Boko Haram poskytnutá komplexná starostlivosť a rehabilitácia. Budú sa tu učiť profesii, ktorá zabezpečí ich existenciu, a tak zmierni posttraumatický stres.

„Veríme, že vďaka praktickým zručnostiam, ktoré vdovy získajú v centre, sa budú ľahšie vedieť postarať o seba a o potreby svojich rodín,“ hovorí miestny biskup, monsignor Doeme.

Tím odborníkov zložený z psychiatra, dvoch psychológov, dvoch rodinných poradcov a pracovného terapeuta bude sprevádzať ženy v sérii terapeutických stretnutí, ktoré budú trvať od 6 mesiacov do 2 rokov v závislosti od potrieb dotknutých osôb.

Psychosociálny tím dopĺňajú odborníci v oblasti šitia odevov a spracovania kože (obuv, kabelky), kuchár a školiteľ základných podnikateľských zručností. Nesú zodpovednosť za vzdelávanie žien, ktoré trvá dva trojmesačné semestre. Keďže možnosti žien závisia od poľnohospodárskej činnosti, cykly odbornej prípravy sú prispôsobené ročným obdobiam. Počet účastníčok je obmedzený na 40 – 50 osôb.

ACN prisľúbila pomoc pri budovaní centra. Budova má obsahovať:
– poradenskú časť (štyri poradenské miestnosti, jedna kancelária, dve sály s kapacitou 40 osôb)
– krajčírsku časť (krajčírska dielňa, sklad, učebňa)
– obuvnícku časť (dielňa, učebňa)
– pekáreň (kuchyňa a učebňa)
– centrálnu kanceláriu, sekretariát, recepciu, 2 vonkajšie predajne, sanitárne zariadenie
– kaplnku

Každý rok sa má približne 150 žien vyučiť za krajčírky, pletiarky, obuvníčky, pekárky a/alebo výrobkyne nápojov. Takto budú môcť svojim rodinám zabezpečiť živobytie a dostanú svoj život opäť pod kontrolu. Keď bude centrum úspešne fungovať, jeho kapacita sa môže rozšíriť, aby sa vyškolilo viac žien. Počet ľudí v núdzi je totiž veľmi veľký a vládna pomoc je veľmi zdĺhavá.

Na výstavbu bude dohliadať diecézny stavebný výbor zložený z biskupa, inžinierov a architektov, koordinátora projektu a otca Josepha Batureho Fidelisa, psychológa, ktorý bude po dokončení centra jeho riaditeľom.

Katolícka cirkev chce a musí teraz pomáhať pri obnove duší ľudí. Skutočný mier je možný len vtedy, keď sa vylieči trauma hlboko zranených ľudí. V opačnom prípade hrozí, že sa v budúcnosti zradikalizujú a pokúsia sa pomstiť moslimom, aby zaplatili za utrpenie spôsobené Boko Haram.

 

Výstavbu centra v sume 280 000 eur zabezpečuje ACN v piatich splátkach. Pomôžte aj Vy ženám v Nigérii, aby mali možnosť spracovať zažité traumy a dokázali sa opäť postaviť na vlastné nohy.