Katolícky kostol, ktorý zničila teroristická organizácia  ISIS, bol ako prvý na irackej Ninivskej planine opravený  a znova posvätený. “DAESH (ISIS – pozn. prekladateľa) sa snažil eliminovať kresťanov na Ninivskej planine, ale ISIS je preč a kresťania sú späť doma v Telleskufe,“povedal arcibiskup Chaldejskej katolíckej cirkvi Bashar Matti Warda počas slávnostného  opätovného posvätenia Kostola sv. Juraja […]

Katolícky kostol, ktorý zničila teroristická organizácia  ISIS, bol ako prvý na irackej Ninivskej planine opravený  a znova posvätený.

“DAESH (ISIS – pozn. prekladateľa) sa snažil eliminovať kresťanov na Ninivskej planine, ale ISIS je preč a kresťania sú späť doma v Telleskufe,“povedal arcibiskup Chaldejskej katolíckej cirkvi Bashar Matti Warda počas slávnostného  opätovného posvätenia Kostola sv. Juraja v Telleskufe v piatok 8. decembra 2017. Kostol bol zničený, vyrabovaný a znesvätený počas invázie Islamského štátu v roku 2014.

Vďaka podpore cirkevných organizácií mohol chaldejskokatolícky patriarchát investovať do rekonštrukcie domov v obci Telleskuf, v ktorej pred rokom 2014 žilo 1 500 rodín. Dve tretiny obyvateľov sa už do rodnej obce vrátili a otvorenie kostola je podľa arcibiskupa Wardu “posolstvom nádeje a víťazstva” a “jasným signálom, že aj život Cirkvi sa vracia do normálu.” Novovysvätený kostol je podľa neho ešte krajší a vznešenejší, ako bol predtým. “Takto sa nám ukazuje Božia prozreteľnosť,“ dodal.

Vyjadril presvedčenie, že posvätenie prvého opraveného katolíckeho kostola na Ninivskej planine v sebe nesie hlbokú symboliku a stane sa silnou motiváciou k návratu vnútorne vysídlených ľudí do ostatných kresťanských obcí a miest v severnom Iraku.

“Vďaka pomoci ACN môžeme na tomto mieste opäť chváliť nášho Boha.” Pápežská nadácia Aid to the Church in Need (ACN) prispela na opravu Kostola sv. Juraja v Telleskufe sumou 100 000 EUR.

Podľa informácií ACN z 5. decembra 2017 stúpol celkový počet kresťanských rodín, ktoré sa vrátili na Ninivskú planinu, na 6 330, čo je 33% všetkých ľudí, ktorí boli nútení utiecť začiatkom augusta 2014 zo svojich domovov pred násilnosťami Islamského štátu.

Len v novembri tohto roku sa vrátilo domov do svojich rodných miest a obcí 1 147 rodín, z toho viac ako polovica (771 rodín) do mesta  Quaraqosh (Bakhdida). Zo všetkých miest a obcí Ninivskej planiny je však práve Telleskuf obcou, do ktorej sa doteraz vrátilo najvyššie percento obyvateľov (67%).

 

Podporte prenasledovaných kresťanov TERAZ. Ďakujeme!