Názvom Šalamúnove ostrovy sa označuje skupina ostrovov v južnom Tichomorí, vzdialených asi 720 kilometrov na východ od Novej Guinei a asi 2 000 kilometrov na severovýchod od Austrálie. Takmer celé obyvateľstvo Šalamúnových ostrovov sa v súčasnosti hlási ku kresťanstvu. Väčšina z celkového počtu 130 000 obyvateľov pritom patrí do jedného z protestanských spoločenstiev, okolo 13 […]

Názvom Šalamúnove ostrovy sa označuje skupina ostrovov v južnom Tichomorí, vzdialených asi 720 kilometrov na východ od Novej Guinei a asi 2 000 kilometrov na severovýchod od Austrálie. Takmer celé obyvateľstvo Šalamúnových ostrovov sa v súčasnosti hlási ku kresťanstvu. Väčšina z celkového počtu 130 000 obyvateľov pritom patrí do jedného z protestanských spoločenstiev, okolo 13 percent obyvateľov je rímsko-katolíckeho vierovyznania.

Katolícka diecéza Ghizo sídli v rovnomennom hlavnom meste ostrova Ghizo. Jej územie sa rozprestiera na viac než 40 ostrovoch a jej celková geografická rozloha presahuje 300 km . Traja domáci kňazi a dvanásť misionárov, ktorí pochádzajú z rôznych ázijských krajín, sa tu starajú o osem farností, každá z nich pritom pozostáva z viacerých ostrovov. Na to, aby sa kňazi dostali k veriacim v jednotlivých farnostiach, musia absolvovať na člnoch dlhé cesty medzi ostrovami. Po plavbe na člnoch ich na súši často čaká ešte dlhý a namáhavý peší pochod hustým bušom.

Všetkých sedem člnov, ktoré v diecéze Ghizo pravidelne používajú na prepravu medzi 118 misijnými stanicami, momentálne potrebuje nový prívesný vonkajší motor. Pri intenzívnej premávke na člnoch sa motory rýchlo opotrebujú, najneskôr po troch rokoch sa už začnú kaziť a vypadávať. Obmedzená funkčnosť motorov je na otvorenom mori životu nebezpečná. Motory na člnoch, ktoré používajú misionári v Ghize, boli namontované pred viac ako siedmimi rokmi, teda už dávno prekročili trojročnú hranicu životnosti. Ich skorá výmena je nevyhnutná. Preto ACN biskupovi Lucianovi Capellimu z diecézy Ghizo na Šalamúnových ostrovoch prisľúbila sumu 20 000 eur na zakúpenie siedmich nových prívesných motorov.

Kód: 516-08-29