Sierra Leone má za sebou bolestivú históriu a dôsledky občianskej vojny v nej cítiť dodnes. V rokoch 1991 – 2002 bola polovica obyvateľstva na úteku a tisíce boli zabité. Chudoba, nezamestnanosť a korupcia doteraz charakterizujú realitu tejto západoafrickej krajiny, jednej z najchudobnejších na svete. K týmto skutočnostiam sa pridávajú prírodné katastrofy, ničivá epidémia eboly v rokoch 2014 – 2016 a, ako všade na svete, pandémia koronavírusu.

V súčasnosti má Sierra Leone 8 mil. obyvateľov, z čoho približne 70 % tvoria moslimovia a asi 20 % sa hlási k tradičným africkým náboženstvám. Katolícki veriaci tvoria len nepatrnú menšinu, no Cirkev je v spoločnosti veľmi vážená, keďže prevádzkuje množstvo škôl a nezištne pomáha ľuďom bez ohľadu na náboženskú príslušnosť. Sama je však chudobná a väčšina kňazov trpí núdzou.

Jedným z nich je Emmanuel Francis Allie, správca Farnosti Panny Márie, Matky ustavičnej pomoci, v Lakke, mestskej časti hlavného mesta Freetown. Hoci by mal na to všetky dôvody, nesťažuje sa: žije, pracuje a modlí sa v schátranom bytovom dome, do ktorého tečie – strecha je deravá, na pozemku sa vždy po daždi urobí jazierko, stav potrubí aj elektrických rozvodov je beznádejný, zhnité drevené schodisko sa môže každú chvíľu zrútiť. V dome je zároveň veľmi hlučno. „Nikde nenachádzam ticho potrebné na duchovný život,“ hovorí. Na pozemok má prístup ktokoľvek zvonku, čo je s ohľadom na tamojšiu vysokú kriminalitu nebezpečné. Bytový dom pôvodne slúžil ako ubytovanie pre obete občianskej vojny, no teraz je v takom dezolátnom stave, že je nevhodný na bývanie.

 

 

Veriaci sa už usilovali pomôcť svojmu pánovi farárovi, ale sami sú chudobní a peniaze môžu darovať iba za cenu veľkých obetí. Tie, ktoré sa im podarilo vyzbierať, použil kňaz na postavenie farského kostola, pretože to pokladal za dôležitejšie – na seba nemyslel. Finančné prostriedky sú tak vyčerpané a všetci v dôsledku hospodárskej krízy ešte viac schudobneli. Dážď a slaný morský vzduch naďalej spôsobujú chátranie domu.

 

Radi by sme ukončili toto ich trápenie a prisľúbili sme farnosti 45 000 € na výstavbu nového farského domu. Pomôžte nám vyzbierať potrebnú sumu?