Veľkonočné ráno roku 2019 navždy zostane uchované v najhorších spomienkach obyvateľov Srí Lanky. Séria samovražedných útokov v troch kostoloch a troch hoteloch stála životy asi 300 ľudí. Viac ako 500 ľudí bolo zranených.

Katolícka arcidiecéza v Kolombe od začiatku pomáhala raneným a príbuzným obetí s ošetrovaním rán, pochovávaním mŕtvych, zmierňovala ich biedu. Hlboké duševné zranenia však zostali a ľudia sa obávajú, že kedykoľvek môže dôjsť k ďalším útokom.

Kňazi pracovali v prvej línii a čelili mimoriadnej biede a nezmerateľnému utrpeniu. „Kňaz v našej krajine nie je iba duchovným poradcom, je kontaktnou osobou pre všetky sociálne záležitosti. Náš ľud viac ako politické vedenie poslúcha a rešpektuje náboženských predstaviteľov, preto ich musíme vzdelávať,“ hovorí brat Jude Chrysantha Fernando, zodpovedný za sociálnu komunikáciu arcidiecézy Kolombo.

Traumatizovaní boli i niektorí kňazi. Trpeli spolu s trpiacimi, boli šokovaní, skľúčení a vyčerpaní. Celé týždne vo dne v noci bez odpočinku nasadzovali svoje sily. Jedným z problémov bol nedostatok silných a vzdelaných laikov, ktorí by mohli kňazov odbremeniť.

Arcidiecéza Kolombo z tohto dôvodu iniciovala vzdelávací program, v rámci ktorého by sa kňazi, rehoľníčky aj laici naučili primerane reagovať v zložitých situáciách a poskytovať potrebnú pomoc.

Vďaka pomoci ACN sa zúčastnili na zorganizovaných workshopoch, vedených psychológmi, skúsenými kňazmi a ďalšími odborníkmi. Učili sa, ako podporovať a utešovať ľudí v ťažkých situáciách a čeliť konfliktom. Ich sebavedomie sa posilnilo. Veria, že na podobné situácie už budú vedieť správne reagovať.

Účastníci workshopov sa naučili aj to, ako v obdobných situáciách predchádzať vlastným traumám. Nadácia ACN podporila vzdelávací program sumou 4 900 eur. Srdečná vďaka všetkým, ktorí pomohli!

 

Vzdelávanie duchovných i laikov, ktorí slúžia v pastorácii a venujú sa uzdraveniu tráum, prebieha vo veľkej miere aj v Afrike, či iných regiónoch postihnutých terorizmom. Ak chcete podporiť podobný projekt, navštívte nás darovací portál.