Po najväčšom a najkrvavejšom útoku na Libanon od roku 2006 sa nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi spojila so svojou spolupracovníčkou v Bejrúte. V reakcii na vypuknutie krízy nadácia ACN bezodkladne rieši spôsoby, ako pomôcť tisíckam vysídlených ľudí, z ktorých mnohí našli útočisko v kostoloch.

Vlna leteckých útokov zameraných na bašty Hizballáhu v Libanone má ničivý vplyv na všetkých obyvateľov vrátane kresťanov a ženie ešte viac ľudí k odchodu z krajiny, hovorí Marielle Boutrosová, libanonská koordinátorka projektov pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. Podľa libanonského ministra zdravotníctva Firassa Abiada zahynulo pri náletoch v pondelok 23. septembra najmenej 558 ľudí vrátane 50 detí.

Hoci sa zdá, že hlavným cieľom je Hizballáh, následky pociťuje celé obyvateľstvo, tvrdí Marielle Boutrosová. „Dotýka sa to nás všetkých, pretože terčom útoku je celý južný Libanon a máme tam veľa kresťanov. Nie sú to čisto šiitské oblasti alebo oblasti Hizballáhu, žije tam aj veľa kresťanských rodín. Mnohí prišli o svoje domy a musia sa sťahovať z juhu na iné miesta v Bejrúte, na pohorie Libanon a na sever, aby našli bezpečie,“ vysvetľuje.

Útoky zasiahli aj niekoľko cieľov v Bejrúte, hoci tu sa väčšinou obmedzili na šiitské oblasti, kde má Hizballáh, šiitská politická strana a milície, najväčšiu podporu. „Bejrút však nie je veľké mesto, takže ak je terčom útoku nejaká jeho časť, pocíti to celý Bejrút. Ľudia celý deň počujú zvuk vojenských lietadiel alebo dronov,“ hovorí Marielle Boutrosová.

Koordinátorka projektov ACN v Libanone, Marielle Boutrosová
Koordinátorka projektov ACN v Libanone, Marielle Boutrosová

Libanon už desaťročia zaznamenáva neustály odliv kresťanov, ktorí emigrujú, aby našli lepší a bezpečnejší život v západných krajinách. Marielle Boutrosová sa obáva, že táto nová vojna povedie k ďalšiemu exodu, a tak sa ešte viac eliminuje vplyv kresťanov v regióne. „Mám 37 rokov a v Libanone som zažila viac ako päť vojen. Nie je ľahké žiť v krajine, kde sa jeden deň máte dobre a na druhý deň sa skrývate pred raketami. Nie je to život, ktorý by mladí ľudia radi žili. Na traumu, ktorú teraz ľudia zažívajú, a traumu z vypuknutia ďalšej vojny sa len tak ľahko nezabudne,“ vysvetľuje.

Súčasné projekty ACN zatiaľ nie sú priamo ohrozené, no teraz sú potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Marielle Boutrosová opisuje: „Na juhu krajiny prebieha od 7. októbra vojna malého rozsahu, takže tamojšie projekty a pomoc v údolí Bekaa sú zamerané najmä na distribúciu potravín a hygienických potrieb. V týchto projektoch môžeme zatiaľ pokračovať. Je pravda, že školy, ktoré sme tiež výrazne podporovali, sú zatvorené, ale tento stav je dočasný a momentálne sa prechádza na online vyučovanie.“

Nadácia ACN v koordinácii s Marielle Boutrosovou už pripravuje spôsob a formy pomoci zasiahnutým obyvateľom po vypuknutí tejto novej krízy. „Ľudia sa ukrývajú v cirkevných priestoroch, takže budú potrebovať potraviny, hygienické potreby, matrace, prikrývky. Ak situácia bude pokračovať, budeme potrebovať kúrenie na zimu, hoci, samozrejme, dúfame, že to nebude trvať tak dlho.“

ACN v súčasnosti podporuje v Libanone viac ako 300 projektov. V krajine sa intenzívne angažuje už dlhodobo a pomoc sa ešte viac zintenzívnila po hospodárskom kolapse v roku 2019, ako aj po mohutnom výbuchu v prístave v auguste 2020, ktorý zničil veľkú časť Bejrútu.

Okrem tejto materiálnej pomoci Marielle Boutrosová naďalej vyzýva všetkých dobrodincov a priateľov ACN k modlitbe, „aby konečne zavládol v Libanone a na Blízkom východe mier, a za spravodlivé ukončenie súčasného konfliktu“.

 

Filipe d’Avillez / Dorota Luteránová

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi