Na pokraji kolapsu
Kedysi väčšinovo kresťanský Libanon je jediná krajina arabského sveta, kde kresťania ešte nie sú občania druhej kategórie. V súčasnosti sú však nútení krajinu opúšťať. Vyháňa ich odtiaľ hlboká kríza.
Územie dnešného Libanonu je po stáročia útočiskom kresťanov, ktorí boli v regióne prenasledovaní. Kedysi ich chránili prírodné podmienky ťažko dobyteľného údolia Bikáa, dnes je to občianska ústava s garanciou ľudských a občianskych práv. Niečo, čo na Slovensku považujeme za samozrejmé, no na Blízkom východe je to unikát.
Čoraz viac kresťanov dnes opúšťa krajinu v dôsledku vážnej hospodárskej krízy a rastúcej nedôvery v politický systém. Obyvateľstvo si však váži kresťanské nemocnice i školy, ktoré sú vnímané ako most tolerancie medzi rôznymi náboženskými komunitami v krajine.
Libanon sa desaťročia nevie vysporiadať s politickou nestabilitou, čo vyvrcholilo v recesiu a devalváciu meny. Spolupráca kresťanských cirkví v krajine je kľúčová. Sú útočiskom pre trpiacich a mnohých ľudí, ktorí pre vojnu utekajú zo Sýrie a Iraku. Do Libanonu prišlo viac ako 1,5 milióna utečencov zo Sýrie. Výbuch v bejrútskom prístave v auguste 2020 celú krízu prehĺbil.
Vzhľadom na zúfalú situáciu sme zvýšili našu pomoc Libanonu. Predtým bola väčšina finančných prostriedkov určená na podporu sýrskych utečencov. Teraz je určená pre Libanončanov. Projekty, ktoré podporujeme, zahŕňajú rekonštrukčné práce, potravinové balíčky pre rodiny v núdzi, prostriedky na vykurovanie, podporu škôl, nemocníc a farností a duchovných potrieb.