Keď mu mladí ľudia hovoria, že chcú odísť z Libanonu, biskup Jules Boutros sa im snaží pripomenúť, že peniaze, bezpečnosť a vzdelanie sú síce dôležité, ale nenahraditeľný je len Ježiš Kristus a že doma sú veľmi potrební.

V čase, keď sa mnohí mladí kresťania snažia opustiť Blízky východ, Vatikán potvrdil vymenovanie najmladšieho biskupa na svete v Libanone.

Biskup Jules Boutros patrí k malej sýrskej katolíckej cirkvi, ktorá má na celom svete približne 140 000 členov, z toho asi 16 000 v Libanone. Biskup, ktorý má len 39 rokov, sa bude väčšinu svojho času venovať práci s mládežou, a preto cíti osobitnú zodpovednosť pomáhať mladým kresťanom vyrovnať sa so situáciou v spoločnosti. Tá prechádza ťažkou finančnou krízou, zhoršenou politickými bojmi a obrovským výbuchom v bejrútskom prístave v auguste 2020, ktorý zrovnal so zemou veľkú časť hlavného mesta.

Po vysvätení 18. júna 2022 bola biskupovou prvou zahraničnou návštevou Európa, kde sa stretol s arabsky hovoriacimi kresťanmi v Nemecku, Holandsku a Belgicku a navštívil aj medzinárodnú centrálu pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v nemeckom Königsteine.

 

Mons. Jules Boutros z Libanonu, najmladší katolícky biskup na svete.

 

Blízky východ nás veľmi potrebuje

V rozhovore pre ACN biskup opisuje svoju prvú reakciu, keď mu mladí kresťania oznámia, že chcú opustiť krajinu. “Skôr ako čokoľvek poviem, cítim smútok. Pocity prichádzajú skôr ako slová. Som smutný, pretože som osem rokov žil v Európe a viem, aké ťažkosti tam môžu stretnúť našich mladých mužov a ženy. My Libanonci sme na emigráciu celkom dobre pripravení, hovoríme dvoma alebo tromi jazykmi, naša kultúra je otvorená západnej kultúre a dokážeme sa prispôsobiť, ale nie je to také jednoduché. Napriek tomu neukazujem smútok vo svojom srdci okolitému svetu. To, čo môžem urobiť, je odpovedať im na niektoré otázky, viesť s nimi rozhovor, aby sa mohli dobre rozhodnúť.”

Najskôr sa snaží zistiť motívy ich rozhodnutia opustiť krajinu. Pripomína im, že ak sa nerozhodujú na základe túžby ísť evanjelizovať, bolo by lepšie, keby zostali v krajine. “Ako Libanončania hovoríme arabsky, pochádzame z určitej kultúry, máme v nej osobitné poslanie a Blízky východ nás veľmi potrebuje. Potrebuje našu prítomnosť, naše slovo pravdy, naše svedectvo o Ježišovi, našich ľudí… Máme tu poslanie.”

“Lepšie vzdelanie, väčšia istota, lepší plat – to nie sú tie najpotrebnejšie veci v našom živote. Jediná nevyhnutná a potrebná vec v našom živote je Ježiš Kristus. Snažím sa im vysvetliť, že ak idú do zahraničia, mali by ísť s misionárskym duchom, a ak chcú zostať, majú tiež veľké poslanie: budovať mier a lepšie miesto aj tu.”

 

Stretnutie projektových partnerov nadácie ACN v Libanone. Biskup Jules Boutros je v strede.

 

Poklad pre našich moslimských bratov

Na Blízkom východe je Libanon krajinou s najvyšším podielom kresťanov. Kedysi tvorili väčšinu, ale emigrácia si vybrala svoju daň. Biskup Jules však hovorí, že kresťania majú záväzky aj voči svojim moslimským susedom.

“Máme úlohu spolupracovať s našimi moslimskými bratmi a sestrami, potrebujú nás, pretože aj oni sú v kríze viery. Majú problémy vo svojom náboženstve, snažia sa vymaniť z určitého náboženského fundamentalizmu a násilia v mene Boha. Mali by sme im pomôcť, aby sa stali lepšími moslimami, aby vytvorili lepšiu spoločnosť. Mali by sme sa s nimi podeliť o náš poklad, ktorým je Biblia, evanjelium, Božie slovo, Ježiš Kristus. Máme poklad, ale nie je určený len pre nás. Musíme sa oň podeliť s našimi bratmi a sestrami. Oni nás potrebujú a my ich tiež.”

Po kolapse libanonského hospodárstva nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi navýšila svoju pomoc pre miestnu cirkev. Mnohé z jej projektov sa zameriavajú na podporu pastoračnej práce pre mladých ľudí, ako aj na sociálne a vzdelávacie iniciatívy. Zabezpečuje tak stabilnosť kresťanských komunít v Libanone a ponúka miestnym kresťanom aj inú alternatívu, ako emigráciu.

Filipe d’Avillez

Foto: ACN