MEXIKO – Na september 2017 obyvatelia Mexika len tak ľahko nezabudnú. Dve zemetrasenia v priebehu dvanástich dní zasiahli do života viac ako 12 miliónov ľudí a podľa pápežskej nadácie ACN – Aid to the Church in Need si vyžiadali 471 obetí. Najviac ľudských životov vyhaslo počas zemetrasení priamo v Mexico City. Tragédia sa dotkla aj ďalších mexických štátov ako Oaxaca, Puebla, Morelos a Chiapas.

Dve ničivé zemetrasenia vážne poškodili domovy miliónov ľudí.

Nielen vojny, ale aj prírodné katastrofy menia mestá na ruiny a náhle narúšajú dovtedy pokojný život obyvateľstva. Počas minuloročných zemetrasení v Mexiku sa budovy rúcali ako domčeky z karát, mnohé mosty sa zosypali a cesty boli zničené. Obyvatelia sa zomkli, aby si navzájom pomáhali a zo sutín zachraňovali tých, ktorí prežili.

Krajine postihnutej zemetrasením pomohla aj pápežská nadácia ACN. Núdzovú pomoc poskytla 23 miestnym komunitám v oblastiach San Mateo del Mar a Unión Hidalgo v štáte Oaxaca, kde museli desaťtisíce ľudí opustiť svoje zničené domovy.

Podľa informácií Konferencie biskupov Mexika bolo v rozličnej miere poškodených 1 850 katolíckych kostolov a cirkevných budov v 26 diecézach. Až 1 603 z týchto kostolov je majetkom štátu. Cirkev preto nemôže zasiahnuť a urýchliť ich rekonštrukciu, ktorá bude pravdepodobne trvať tri až šesť rokov. Veriacim tak neostáva nič iné ako čakať.

Konventná kaplnka sestier v diecéze Cuernavaca bola obnovená vďaka pomoci ACN.

„Bola som v Jojutle, ktorá bola jedným z najviac postihnutých miest v krajine,“ hovorí Julieta Appendini, riaditeľka národnej kancelárie ACN Mexiko. „Počula som príbeh o Máriovi, malom chlapcovi, ktorý bol počas zemetrasenia práve v škole. Prežil, ale na niekoľko dní po tejto tragédii onemel. Jeho mama ho vzala do kostola, ktorý ešte stál, aby spolu ďakovali Bohu za to, že prežili. Keď Mário uvidel sochu Ježiša, po prvýkrát prehovoril: ,To je ten muž, ktorý nás zachránil. Podopieral múry a povedal nám, aby sme všetci odišli. Keď sme už boli všetci vonku, budova sa zrútila.ʼ Verím, že práve v takýchto ťažkých chvíľach je Boh stále s nami a dáva nám silu, aby sme mohli ísť ďalej. Aj preto je pre miestnych ľudí také dôležité, aby boli ich kostoly obnovené,“ zdôraznila riaditeľka ACN Mexiko.

Nadácia v súčasnosti zvažuje tiež podporu ďalšieho projektu v diecéze Cuernavaca, ktorá sa nachádza blízko epicentra druhého z minuloročných zemetrasení.