Pápež František bude v Mongolsku od 1. do 4. septembra, aby navštívil veľmi malú, ale rastúcu katolícku komunitu a stretol sa s ďalšími náboženskými predstaviteľmi v krajine. Na pápežovu návštevu do Mongolska odcestuje aj vedúci projektov nadácie ACN pre Strednú Áziu Peter Humeniuk a riaditeľka tlačovej kancelárie ACN International Mária Lozanová.

Svätý Otec svojou cestou do krajiny zostáva verný svojmu často opakovanému posolstvu: ísť “na periférie”. Kresťania v Mongolsku netvoria ani 2 % z celkového počtu obyvateľov, približne 62 000 ľudí, z ktorých len malá časť sú katolíci. Približne 58 % z 3,2 milióna obyvateľov vyznáva budhizmus a 5 % sú moslimovia.

Podľa údajov Vatikánu je katolíkov v Mongolsku menej ako 1 500, ale táto malá komunita očakáva prvú pápežskú návštevu v krajine s veľkým nadšením.

“Veľmi sa teším na pápeža v Mongolsku a verím, že prinesie nádej a nadšenie pre Cirkev, ale aj pre ľudí, ktorí nie sú kresťania. Mongolsko je krajina, v ktorej dominuje budhizmus, takže pápežova návšteva pomôže aj nášmu medzináboženskému dialógu, aby bol priateľskejší a plodnejší. Stretne sa s mongolskými budhistickými mníchmi a tiež s inými náboženskými predstaviteľmi, takže to bude naozaj užitočné pre našu komunitu a pre dialóg,” povedala pre ACN Cecilia Munkhzul Zoljargal , vedúca mediálneho a komunikačného oddelenia apoštolskej prefektúry v Ulánbátare.

Na rozdiel od svojho veľkého suseda Číny má Mongolsko rozsiahlu slobodu náboženského vyznania. Avšak výzvy, ktoré priniesli rýchle hospodárske a sociálne zmeny, spôsobili, že niektoré miestne orgány sú voči náboženstvám opatrné, a preto je návšteva dôležitá v kontexte medzináboženského dialógu.

ACN v minulosti podporila v Mongolsku malé projekty vrátane poskytnutia omšových milodarov pre kňazov, generálnej opravy katedrály svätého Petra a Pavla v hlavnom meste Ulánbátar a nedávno, v roku 2020, kúpu nového auta pre jednu z kongregácií pôsobiacich v krajine. Nadácia tiež podporuje miestnu cirkev niektorými projektmi, ktoré umožnia návštevu pápeža Františka.

“Mongolskí katolíci potrebujú návštevu pápeža na zviditeľnenie a medzinárodnú podporu, pretože dlhé roky nikto ani len nepomyslel na ich existenciu. Misionári začínali od nuly v divokej stepi, úplne sami, a vynaložili veľa úsilia na vybudovanie komunity mongolských katolíkov, ktorá si zaslúži pozornosť,” hovorí Peter Humeniuk, vedúci projektov ACN pre Strednú Áziu.

“V posledných týždňoch sme boli v kontakte s biskupom Giorgiom Marengom, apoštolským prefektom Ulánbátaru, aby sme prediskutovali spôsoby, ako môžeme v krátkom čase prehĺbiť podporu Katolíckej cirkvi v krajine,” povedal.

Humeniuk odcestuje do krajiny spolu s Mariou Lozanovou, riaditeľkou medzinárodnej tlačovej kancelárie ACN, aby sprevádzali miestnu cirkev počas historickej pápežskej návštevy.

“Myslím si, že pápežova návšteva je dôležitá pre celý región. Mongolsko, ktoré sa strategicky nachádza medzi Ruskom a Čínou, je neutrálnym územím. Budhisti v Mongolsku sú mierumilovní a otvorení dialógu s Vatikánom, zatiaľ čo mongolská vláda vyznáva sociálnu demokraciu, ktorá nevytvára žiadne prekážky. Krajina má potenciál stať sa dôležitým partnerom Svätej stolice vo východnej a strednej Ázii a príkladom pre ostatné ázijské krajiny,” hovorí Lozano.

“Túto návštevu treba zaradiť do zoznamu ciest s dôležitým medzináboženským kontextom spolu s ďalšími cestami, ako sú Irak, Kazachstan alebo Bahrajn. Je pozoruhodné, že pápež František neváha cestovať tisíce kilometrov, aby prežíval bratstvo a nadviazal dialóg s inými svetovými náboženstvami,” zdôrazňuje.

“Je to tiež povzbudenie a prejav náklonnosti voči Stredoázijskej biskupskej konferencii, ktorá združuje katolíkov zo všetkých bývalých sovietskych krajín regiónu: Kazachstan, Uzbekistan, Kirgizsko, Turkménsko a Tadžikistan… Ide o menšinové cirkvi a pápež sa riadi leitmotívom dávať do popredia menšiny, ktoré vo svojej malosti tiež dávajú život a svetlo univerzálnej Cirkvi,” dodáva Humeniuk.

 

Ilustračná fotografia: ACN / Khrystyna Bolotska

Pohľad na Ulánbátar z najväčšieho mongolského kláštora Gandantegčinlen (Gandan). V súčasnosti je vo vnútri kláštora desať aktívnych datsanov (centier budhistického učenia) a chrámov, v ktorých žije približne 900 lámov. Kláštor Gandantegčinlen, založený v roku 1838 v tibetskom štýle, bol jedným z mála starobylých budhistických kláštorov, ktoré prežili sovietsku vládu v Mongolsku.