Regina Lynchová, výkonná prezidentka pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, v novoročnom rozhovore poukazuje na znepokojujúci nárast porušovania náboženskej slobody vo svete, ale aj na povzbudivú odozvu na kampane ACN, ako sú Červená streda a Milión detí sa modlí ruženec.

V apríli 2023 ste boli vymenovaná za výkonnú prezidentku. Kam vidíte smerovať nadáciu ACN v nasledujúcich rokoch?

V prvom rade som veľmi vďačná za to, ako sa ACN vyvíjala od svojho vzniku v roku 1947. V priebehu rokov sme sa stali silnejším hlasom prenasledovaných a trpiacich kresťanov na celom svete, zvyšujeme povedomie o ich ťažkej situácii a podporujeme ich modlitbami a materiálnou pomocou.

Žiaľ, stále je tu veľa práce a ja dúfam, že v nasledujúcich rokoch budeme v plnení našej úlohy silnejšími, že sa ešte viac priblížime k našim projektovým partnerom, prostredníctvom mnohých kampaní, ktoré robíme, od zvyšovania povedomia až po advokáciu, v krajinách, kde je Cirkev prenasledovaná alebo trpí.

ACN zverejnila svoju správu o náboženskej slobode v roku 2023. Aké boli jej hlavné zistenia?

Preskúmali sme 196 krajín a zistili sme, že náboženská diskriminácia a prenasledovanie sa celosvetovo zvýšili a v 47 z týchto krajín sa situácia zhoršila, čo je dosť deprimujúce. Patria sem veľké krajiny ako India, Čína a Pakistan, ale aj mnohé africké krajiny, najmä región Sahel v západnej Afrike.

V niektorých krajinách sa situácia predbežne zlepšila, napríklad v Egypte, ale v 28 krajinách sme zistili výslovné prenasledovanie a 33 krajín trpí diskrimináciou. Vidíme, že 62 % svetovej populácie žije v krajinách, kde je náboženská sloboda obmedzovaná alebo porušovaná. To neznamená, že všetci títo občania sú prenasledovaní, no aj tak je to dosť alarmujúce.

Priblížite nám situáciu na Blízkom východe? ACN tu má mnoho projektov…

Najkritickejšie to je momentálne vo Svätej zemi, pretože prebiehajúci konflikt veľmi ovplyvňuje kresťanov na Západnom brehu Jordánu a tiež malú komunitu v Gaze. Je to veľmi smutné. Snažíme sa im pomáhať no je tu aj veľká obava, že sa konflikt prenesie aj do Libanonu, ktorý má z krajín Blízkeho východu najväčšiu koncentráciu kresťanov, no aj tí, ktorí ostávajú, zvažujú odchod.

V Sýrii dnes nemôžeme hovoriť o cielenom prenasledovaní, ale smerujeme k trinástemu roku vojny, stále je tam veľa konfliktov a zemetrasenie ešte viac skomplikovalo život. Je tu nebezpečenstvo, že Sýria sa vytratí z pozornosti sveta, preto je pre nás dôležité, aby sme sa na ňu stále sústreďovali, aby sme ľuďom pripomínali, čo sa stalo.

Pokiaľ ide o Irak, situácia sa pre kresťanov do istej miery zlepšila po návšteve pápeža Františka v roku 2021, a keď sme sa tam vrátili nasledujúci rok, cítili sme, že možno je tam viac nádeje, ale nevieme, ako sa to bude vyvíjať. Kresťania vidia určité pozitívne signály, ale zároveň cítia neistotu: vypukne to opäť? Čo všetko sa môže stať?

ACN varuje pred hrozbou, že Ázia sa stane novým ohniskom protikresťanského prenasledovania. Prečo?

Ázia nás skutočne znepokojuje. Napríklad v Číne sú zjavné dlhodobé problémy, ale aj v iných sa situácia viditeľne zhoršuje. Je dôležité spomenúť Indiu, ktorá je tiež obrovskou mocnosťou. Hoci jej ústava zaručuje náboženskú slobodu a krajina má osobitnú formu sekularizmu, ktorý sa snaží byť tolerantný, od nástupu premiéra Naréndru Módího k moci vidíme, že to ide dolu vodou a tolerancia voči menšinám, ako sú kresťania a moslimovia, sa znižuje.

V súčasnosti je v Indii 12 štátov so zákonmi proti konverzii, ktoré zakazujú konvertovanie na iné náboženstvo ako hinduizmus, a vyskytlo sa mnoho prípadov, keď boli ľudia kvôli tomu napadnutí, uväznení a falošne obvinení. Napriek tomu rôzne kresťanské cirkvi poskytujú školské, zdravotnícke a všetky ostatné služby. Nie som veľmi optimistická, keď vidím, ako sa veci v Indii vyvíjajú.

Pozrime sa do Európy. Aké veľké výzvy čakajú Cirkev na Ukrajine, ktorá končí dva roky vojny?

Nikto nevie, kedy sa vojna na Ukrajine skončí, a my naďalej spolupracujeme s Gréckokatolíckou cirkvou a Rímskokatolíckou cirkvou na Ukrajine, aby sme pomohli kňazom a sestrám prežiť a pracovať s vysídlenými osobami, ale veľkým problémom, s ktorým sa usilujeme pomôcť, je otázka liečby traumatizovaných ľudí. Každý je nejakým spôsobom tuto vojnou zasiahnutý. Cirkev si to uvedomuje a snaží sa nájsť spôsoby, ako zabezpečiť liečenie traumy pre obyvateľstvo.

Existenčná pomoc pre rehoľníčky v Charkove, Ukrajina. Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

A čo región Sahel? Spomenuli ste, že sa tam zvýšilo prenasledovanie kresťanov.

V roku 2024 sa plánujeme viac zamerať na krajiny v regióne Sahel. Jednou z najhoršie postihnutých násilím, možno hneď po Nigérii, je Burkina Faso, kde sa šíria džihádistické útoky. A chceme sa zamerať aj na Mali a Niger, aby sme pomohli Cirkvi pomôcť ľuďom, ktorí sú vysídlení. V Nigérii je veľká neistota. Biskupi nás žiadajú, aby sme im pomohli byť ostražitejší pred incidentami, s bezpečnosťou okolo farností, pretože kňazi chcú zostať s ľuďmi, ale sú terčami únosov.

Ako sú na tom ďalšie krajiny v Afrike?

Spomeniem Konžskú demokratickú republiku – tu máme veľké obavy, situácia môže kedykoľvek vybuchnúť. Pretože ďalšie  krajiny a ozbrojené skupiny bojujú o prírodné zdroje, čo prináša biedu miestnemu obyvateľstvu. Prezidentské a parlamentné voľby boli poznačené násilím. Musíme sa modliť.

Ktoré regióny sveta budú hlavným cieľom pomoci ACN v roku 2024?

Naďalej sa budeme veľmi intenzívne zameriavať na Blízky východ, a to kvôli veľmi nestabilnej situácii a našim obavám, že z regiónu odíde viac kresťanov; na Ukrajinu, pretože nič nenasvedčuje tomu, že by sa vojna mala skončiť; na Mjanmarsko, kde so znepokojením sledujeme zhoršujúce sa násilie a humanitárnu situáciu; potom na región Sahel – Nigériu, Niger, Mali a Burkinu Faso.

A, samozrejme, nemôžeme zabudnúť na Latinskú Ameriku, kde sa šíri proticirkevná nevôľa napriek úlohe Cirkvi, ktorá pomáha spoločnosti so vzdelávaním, zdravotnou starostlivosťou a sociálnym učením. Obzvlášť nás znepokojuje Nikaragua, kde boli v priebehu roka zatknuté desiatky kňazov. Nedávno bola prevažná väčšina z nich prepustená, ale jeden biskup zostal vo väzení a ďalší bol zatknutý len pred niekoľkými dňami. Len Boh vie, kam to ešte smeruje.

 

Regina Lynchová, výkonná prezidentka ACN International. Foto: ACN

Jedným z pilierov ACN je aj duchovná pomoc prostredníctvom modlitby. Prečo je dôležitá?

Modlitbu kladieme do centra našej činnosti, je nesmierne dôležitá. Vo svete sú krajiny, kde môže byť ťažké pomôcť materiálnou pomocou alebo kde je situácia taká zlá, že momentálne nemôžeme poslať pomoc, ale čo môžeme urobiť, je aktivizovať túto úžasnú skupinu dobrodincov, ktorú máme, skutočnú modlitebnú silu, a vždy ich prosíme, aby sa modlili za prenasledovanú a núdznu Cirkev. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme ju zachovali a rozvíjali.

Aké pozitívne správy či udalosti z roka 2023 by ste vyzdvihli?

Vďaka štedrosti našich dobrodincov rok 2023 skončíme s podporou takmer 6 000 projektov na celom svete. To je veľmi pozitívne. To, že sa nám podarilo urobiť toľko práce, a to napriek ťažšej ekonomickej situácii, je naozaj dobrá správa.

Aj rok 2023 potvrdil, že niektoré iniciatívy, ktoré realizujeme už niekoľko rokov, ako napríklad Správa o stave náboženskej slobody a kampaň Červená streda, sa rozrastajú. Mnohé farnosti sa k nej pripájajú, na červeno sa osvetľujú politické budovy, ako aj cirkevné budovy, je to veľmi pôsobivé. Pripája sa k nám stále viac ľudí bez toho, aby sme o tom vedeli. Jednoducho sami preberajú iniciatívu a robia to.

A ďalšia iniciatíva, ktorá sa mi veľmi páči, je Milión detí sa modlí ruženec, ktorú robíme 18. októbra. Naším cieľom bolo vždy dosiahnuť jeden milión a tento rok sme prekročili hranicu jedného milióna. To  je skvelá správa, že máme milión detí na celom svete, ktoré sa v ten istý deň na celom svete modlia za mier!

 

Rozhovor viedol Filipe d’Avillez, ACN International.

Ilustračná fotografia: © Marcin Mazur. Svätá omša na Červenú stredu 22. 11. 2023 v Katedrále svätého Juraja v Southwarku, Londýn.