Podľa odeského rímskokatolíckeho biskupa Stanislava Šyrokoradjuka je dezinformácia ruského obyvateľstva jednou z príčin invázie na Ukrajinu: “My Ukrajinci sme obeťou vojny, ruský ľud je obeťou propagandy.” Biskup sa v utorok 29. marca 2022 zúčastnil prostredníctvom videohovoru na konferencii v medzinárodnom sídle katolíckej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v nemeckom Königsteine.

Podľa biskupa Šyrokoradjuka vojna ” nie je konfliktom medzi našimi dvoma národmi”. Myslí si, že obyvatelia Ruska nemajú prístup k úplným informáciám, a preto mnohí z nich “podporujú ruskú vládu”. To podľa neho ešte viac podnecuje agresiu. “Dúfam, že sa im otvoria oči a nastane mier,” vyhlásil Šyrokoradjuk.

 

“Pokračovať na ceste slobody, aj keď je to pre nás všetkých krížová cesta.”

Pri pohľade na ďalšiu perspektívu Ukrajiny biskup zdôraznil, že pre jeho krajinu neexistuje alternatíva k nezávislosti, slobode a orientácii na Európu. “Toto je cesta, ktorú sme si vybrali. Chceme pokračovať na tejto ceste, aj keď je to pre nás všetkých krížová cesta.”

Jeho biskupské mesto Odesa sa v súčasnosti nachádza v “epicentre vojny”, uviedol biskup. Prístav Odesa je v súčasnosti blokovaný, ale ukrajinskej armáde sa podarilo ruský námorný postup zatlačiť. Každý deň však dochádza k leteckým poplachom a útokom: “Toľko ruín, toľko sĺz, toľko krvi v našej krajine.” Na Ukrajine boli podľa neho za prvý mesiac vojny zabité a vážne zranené stovky detí. “Deti prišli pri ostreľovaní o ruky alebo nohy, je to strašné!”

 

Mons. Stanislaw Šyrokoradjuk, biskup z Odesy

 

Zničené boli aj cirkevné budovy

Situácia v ďalších dvoch severovýchodne položených prístavných mestách Cherson a Mykolajiv je veľmi napätá. Cherson je teraz úplne obsadený; v Mykolajive síce ruská armáda ustúpila, ale denne tam dochádza k náletom.

V noci z 28. na 29. marca bola pri útoku zničená budova patriaca katolíckej farnosti, informoval biskup: “Napriek tomu mnohí ľudia chcú zostať v Mykolajive, to je moja veľká starosť.” Aj všetci kňazi zostali v obliehaných regiónoch, povedal. “Kňazi jazdia z dediny do dediny a nosia ľuďom pomoc. Odvádzajú veľmi obetavú prácu, hoci je to veľmi nebezpečné.”

 

 

Online stretnutie s biskupom Šyrokoradjukom 29. marca 2022 v medzinárodnom sídle ACN v nemeckom Königsteine.

 

Humanitárne dodávky sú do veľkej miery zabezpečené

Keďže námorná cesta je odrezaná, Odesko-simferopolská diecéza zorganizovala vlastných prepravcov, ktorí vyzdvihujú potraviny a lieky zo Ľvova na západnej Ukrajine – často s nasadením vlastného života. Ľvov je centrálnym distribučným miestom pre tovar prichádzajúci z Poľska a iných západných krajín.

Humanitárne zásobovanie v odeskej oblasti je v súčasnosti z veľkej časti zabezpečené, objasnil biskup: “Pomáhame bez ohľadu na náboženstvo alebo národnosť – v Odese žijú ľudia zo 120 národov.” Spolupráca s ostatnými kresťanskými denomináciami pri pomoci trpiacemu obyvateľstvu prebieha veľmi dobre, a to aj s Ukrajinskou pravoslávnou cirkvou a protestantmi.

Dôležitým pilierom je aj ACN. Nadácia bola nielen prvá, ktorá ponúkla svoju podporu, ale prisľúbila aj financovanie ďalších vozidiel, aby sa zabezpečilo zásobovanie ľudí v odľahlých dedinách. “Sme veľmi dojatí touto solidaritou,” zdôraznil biskup Šyrokoradjuk.

Vo vojnovej zóne ľudia držia spolu, dokonca tu vládne optimizmus, konštatuje biskup: “Ľudia nestratili zmysel pre humor a snažia sa vidieť aj pozitívnu stránku života. To je Odesa!”

 

Po vypuknutí vojny na Ukrajine spustila ACN balík núdzovej pomoci v hodnote 1,3 milióna eur. V súčasnosti sa pripravuje ďalšia pomoc. Podporu dostávajú kňazi a rehoľníci, ktorí pracujú vo farnostiach, utečeneckých domovoch, sirotincoch a domovoch dôchodcov v celej krajine.

→ Zbierka na okamžitú pomoc pre diecézy, rehoľníkov a veriacich na Ukrajine cez nadáciu ACN PREBIEHA TU.

→ Prispieť je možné aj priamo cez IBAN (poznámka – Pomoc Ukrajine):

SK09 0900 0000 0051 2133 9396

 

Foto: ACN