V stredu, 22. novembra večer sa na Slovensku rozsvietia červeným svetlom mnohé chrámy, monumenty a stavby, od farských kostolov v celej krajine, až po Dóm svätej Alžbety v Košiciach. V hlavnom meste zažiari na červeno Bratislavský hrad, Most SNP či Prezidentský palác.

Červená farba symbolizuje utrpenie miliónov kresťanov, ktorí aj dnes vo svete trpia pre svoje náboženské presvedčenie. Nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi poukazuje na to, že náboženské prenasledovanie a útlak sa deje na mnohých úrovniach. Islamský radikalizmus, totalitné režimy a vlády, ktoré garantujú svojim obyvateľom slobodu iba „na papieri“ spôsobujú, že až 300 miliónov kresťanov na svete nemôže svoju vieru vyznávať bez ohrozenia či sociálnej diskriminácie. Kresťania sú počtom najviac prenasledovaná náboženská skupina.

Bratislava, Košice, Nitra, Trnava a ďalšie slovenské mestá sa červeným svetlom pridajú k austrálskemu Melbourne, kanadskému Torontu, stovke nemeckých a rakúskych miest, štyrom katedrálam vo Francúzsku, ako i k Mexiku či Kolumbii.

Okrem červeného svetla sa tisíce ľudí zapoja aj aktívnym spôsobom na verejných podujatiach, modlitbách či pochodoch. V Kostole Svätej rodiny v Bratislave-Petržalke sa uskutoční podujatie Skúšaní vo viere, ktorého súčasťou bude svätá omša, koncert Márie Podhradskej a svedectvá kresťanov z Iraku, Libanonu a Sýrie.

Riaditeľ nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi na Slovensku Miroslav Dzurech, ml. zdôrazňuje, že do iniciatívy sa môže zapojiť každý človek svojim vlastným spôsobom: „Od najskromnejšej sviečky po okázalú stavbu, každé svetlo a každé gesto na Červenú stredu je prejavom našej lásky, ale i manifestom našej vlastnej náboženskej slobody.”

Iniciatíva #RedWeek, z ktorej vznikla slovenská Červená streda, má svoj pôvod v Brazílii. V roku 2015 tamojšia kancelária ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi osvetlila sochu Krista Vykupiteľa v Rio de Janeiro červenou farbou, aby tak symbolicky poukázala na prenasledovanie kresťanov v Iraku. Talianska kancelária ACN v apríli nasledujúceho roka nechala podobným spôsobom osvetliť Fontánu di Trevi v Ríme.

Britská kancelária ACN neskôr túto myšlienku rozvinula prostredníctvom Červenej stredy (#RedWednesday). Spravidla predposledná novembrová streda sa stala dňom pripomínania kresťanov prenasledovaných pre svoju vieru na celom svete. Odvtedy nasledovali tento príklad viaceré ďalšie krajiny a iniciatívu solidárne podporilo niekoľko kresťanských denominácií v mnohých regiónoch.

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi (známa aj ako Kirche in Not) každoročne podporuje viac ako 5 000 projektov v približne 140 krajinách a pomáha kresťanom žiť podľa ich viery v situáciách, keď sú utláčaní alebo majú nedostatok prostriedkov na pokrytie svojich pastoračných potrieb.

 

Lucia Froncová