Tisícky Slovákov sa zapojili do celosvetovej iniciatívy Červená streda, ktorá poukazuje na porušovanie náboženskej slobody vo svete. Sloboda vierovyznania ako jedno zo základných ľudských práv ani v roku 2022 nie je samozrejmosťou – až 67 % svetovej populácie žije v krajinách, kde sa sloboda vierovyznania porušuje. V mnohých prípadoch ľudia pre svoju vieru umierajú.

Na tieto skutočnosti upozorňuje medzinárodná pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. Červená streda je najväčšou osvetovou kampaňou nadácie. V stredu 23. novembra sa rôzne chrámy, kultúrne pamiatky a ďalšie budovy naprieč slovenskými regiónmi nasvietili červeným svetlom, aby sa pridali k tisícom ďalších na celom svete od Bogoty cez Paríž až po Spišskú Kapitulu.

Bratislavský hrad, Most SNP, Britská ambasáda ako i kostoly a školy v hlavnom meste tiež prejavili solidaritu s prenasledovanými červeným svetlom. Načerveno svietili aj katedrály a mnohé chrámy v Košiciach, Žiline, Trnave, či Nitre. Zapojili sa aj mestá ako Poprad, Bardejov, či Sabinov. V Ružomberku sa do červenej farby zahalila budova Katolíckej univerzity. Do osvety sa zapojili aj osobnosti verejného života, najmä zdieľaním informácii na sociálnych sieťach.

Vo farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Pezinku sa napríklad konala diskusia, v ktorej vystúpili básnik a spisovateľ Daniel Hevier, lekárka Miriam Šipošová a historik Miroslav Lehký. V diskusii, ktorú moderoval historik František Neupauer, sa venovali téme utrpenia, prenasledovania i vrážd veriacich počas komunistického režimu na Slovensku, no rovnako aj téme perzekúcií ľudí svedomia dnes tak na Slovensku, ako i vo svete.

V ďalších mestách a obciach sa konali výstavy, bohoslužby, sprievody či modlitby na podporu trpiacich.

„Do Červenej stredy sme sa zapojili preto, aby sme si aj my pripomenuli, že sloboda vyznania, ktorú vďaka Sviečkovej manifestácii a nedávnemu 17. novembru máme, nie je vo svete samozrejmosťu,” povedal pre nadáciu Samuel Marko z bratislavského internátu Svoradov, kde študenti nasvietili červeným svetlom kaplnku Božieho milosrdenstva.

Medzinárodné prieskumy, vrátane zistení nadácie ACN dokazujú, že najväčší útlak pre svoju vieru zažívajú práve kresťania – ide až o 300 miliónov, teda každého siedmeho kresťana na svete. Denne pre svoju vieru zomiera 11 kresťanov.

„Žiaľ, v mnohých krajinách naši bratia a sestry trpia a zomierajú len preto, že sa hlásia k hodnotám Kristovho evanjelia. Nemôžeme a nechceme byť k tomu ľahostajní. Ďakujem, že sme našli podporu aj zo strany mesta,“ hovorí František Trstenský, rímskokatolícky farár v Kežmarku.

V sobotu pred Červenou stredou sa v Bratislave po prvýkrát konalo aj sprievodné podujatie Skúšaní vo viere – fotografie a článok z podujatia si môžete prečítať tu.​ Vzácnym hosťom bol biskup Jules Boutros z Libanonu.

Na Slovensku sa iniciatíva Červená streda konala po štvrtýkrát, tento rok s najvyššou účasťou. Desiatky chrámov a budov, ako aj tisícky ľudí z celej krajiny sa pripojili k vyjadreniu podpory pre prenasledovaných kresťanov.

Červená streda vo svete

Iniciatíva sa rozšírila z brazílskeho Rio de Janeiro, kde miestna kancelária ACN v roku 2015 nasvietila sochu Krista Spasiteľa načerveno na pamiatku prenasledovaných a trpiacich pre vieru. Mimoriadnu dôležitosť kampane vnímajú krajiny na celom svete. V Rakúsku potvrdilo účasť takmer 100 farností osvetlením, alebo usporiadaním modlitebných podujatí. V Kolumbii sa uskutoční stretnutie so sestrou Gloriou Narvaezovou, rehoľníčkou, ktorá bola päť rokov zadržiavaná islamistickými teroristami. V austrálskej Canberre sa uskutoční modlitebné podujatie Noc svedectva. Anglicko a Škótsko pozýva k aktivite s názvom “Chuť domova” v rámci ktorej sa rodiny a komunity môžu stretnúť pri tradičných jedlách z krajín, kde sú kresťania prenasledovaní, modliť sa a prispieť finančným darom. V Paríži sa uskutoční večerná modlitebná vigília na Montmartri, Nemecko privíta hostí z Iraku, Nigérie a Pakistanu.

Kampaň každoročne poukazuje na stav náboženskej slobody vo svete na základe zistení nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá už 75 rokov pomáha tým, ktorí sú pre svoju vieru utláčaní. Tie potvrdzujú, že prenasledovanie kresťanov vo svete sa stále zhoršuje a v niektorých krajinách už dosahuje úroveň genocídy. Migrácia na Blízkom východe zase ohrozuje prežitie najstarších kresťanských komunít. Právo na vierovyznanie potláčajú aj autoritárske režimy v Číne, Vietname a ďalších krajinách, ale aj náboženský nacionalizmus v Afganistane, Pakistane či Indii.

Ďalšie informácie o Červenej strede sú dostupné na www.cervenastreda.sk.

 

Lucia Froncová

Titulná fotografia: Františka Čačková – Človek a viera

Pridajte sa k ľuďom na celom svete – postavte sa za prenasledovaných a trpiacich pre svoju vieru.