Na národnú púť do Šaštína sa zatiaľ chystá 36 tisíc ľudí, informoval Martin Kramara, hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) dnes v Šaštíne, na mieste, kde sa bude konať slávnostná svätá omša 15. septembra o 10.00.

Riaditeľ arcibiskupského úradu v Bratislave Tibor Hajdu priblížil praktické záležitosti, ktoré sa týkajú tohto podujatia: „Kontroly na vstup do areálu sa začnú 14. septembra o 10.00 večer. Ráno 15. septembra o 8.00 sa budú zatvárať,“ uviedol.

Svätá omša sa začne o 10.00, no už pred ňou bude Svätý Otec prechádzať na papamobile pomedzi davy ľudí, takže ak chcete pápeža stretnúť, treba byť na svojom mieste aj hodinu – dve vopred. Tibor Hajdu upozornil: „Nenechajte si príchod na poslednú chvíľu, keďže z parkoviska je to ešte dlho.“

Organizátori žiadajú účastníkov, aby si dobre pozreli inštrukcie pre príjazd autom, alebo autobusom. Na webe www.navstevapapeza.sk sa nachádzajú mapy s vyznačenými parkoviskami. „Mapa záchytných parkovísk je veľmi dôležitá. Je ich niekoľko a treba si to pozrieť vopred. “

Sektor pre ľudí so znevýhodnením sa otvorí o piatej hodine ráno. Parkovanie pre tento sektor bude najbližšie k ploche, na ktorej bude svätá omša a bude k dispozícii asistencia.

Tak isto aj sektor pre kňazov a zasvätených bude otvorený o 5.00.

Železnice slovenskej republiky pridali mimoriadne vlaky pre pútnikov, ktorí chcú prísť do Šaštína a ich prehľad bude prístupný dnes na webovek stránke www.navstevapapeza.sk.

Architekt Michal Bogár, priblížil liturgický priestor a myšlienky, na ktorých je založený: „Všetko bolo potrebné postaviť od nuly tu na poli. Pracujeme v plnom tempe, výkresy sú odovzdané, stavebné práce prebiehajú. Náš liturgický priestor sme navrhli tak, aby sme do krajinného priestoru, ktorý je krásny, do jeho typickej siluety, poňali aj pohľad na baziliku.“

Doplnil, že jednotlivé sektory sa zbiehajú k oltáru a k centrálnemu krížu. „V súťažnom návrhu sme mali myšlienku inšpirovanú udalosťami, ktoré spôsobilo ničivé tornádo pred niekoľkými týždňami. Kríž je teda z dreva z poškodeného z kostola. Dokončuje ho akademický sochár Martin Lettrich.“

Liturgický priestor bude odrážať aj aktuálny Rok svätého Jozefa. Jednou z umelkýň, ktorá ho dotvorí používajúc motív svätého Jozefa bude Dorota Sadovská. „Snažili sme sa to uchopiť aj ekologicky,“ doplnil architekt Michal Bogár. „Všetky materiály sú zapožičané a využijú sa opäť. Aj tie na mieru sa použijú na iných stavbách.“

Monika Hricáková, koordinátorka dobrovoľníkov uviedla, že ich majú k dispozícii 1 500. „Budú usmerňovať ľudí na parkoviskách, kontrolovať QR kódy, pomáhať znevýhodneným, ale tak isto sa aj starať o iných dobrovoľníkov.“

Hovorca KBS Martin Kramara dodal, že prosí ľudí, aby pomohli starším s registráciou a aj na mieste. Tiež zdôraznil registráciu spôsobu dopravy: „Kto ide autom, nech sa zapíše v registrácii, že ide autom. Kto autobusom, nech sa zapíše tiež. To nám pomôže pri organizácii celého priestoru.“

Tiež dodal, že „každá púť má svoje výzvy a čím je tá výzva náročnejšia, tým je potom väčšia aj radosť, ak sa zvládne“. Rozumie, že očkovanie je komplikáciou, no rozhodovať o podmienkach verejných podujatí je v kompetencii štátu. „Ak by sme dali iné podmienky, vždy by bol niekto nespokojný,“ uzavrel.

Zdroj: Bratislavská arcidiecéza

Foto: Martin Baumann / TASR