Indický biskup, ktorý dlhé roky pôsobil ako misionár v Etiópii, vyslovil naliehavú výzvu na obnovenie rozhovorov medzi vládou a povstaleckými silami s cieľom ukončiť konflikt, ktorý si vyžiadal stovky obetí a desaťtisíce ľudí vyhnal z domovov.

Biskup Varghese Thottamkara, apoštolský vikár v etiópskom Nekemte, povedal pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, že ľudia volajú po mieri medzi vládou a povstaleckými etnickými kmeňmi Oromo a Gumuz.

Biskupov vikariát v západnej Etiópii sa stal epicentrom povstania Oromskej oslobodzovacej armády (OLA). Nasledovalo masové vysídľovanie ľudí, neustála hrozba únosov s cieľom získať výkupné a zákaz vychádzania zavedený v meste Nekemte a na ďalších miestach.

Počas návštevy anglickej kancelárie ACN v Suttone v regióne Surrey biskup Thottamkara povedal: “Ľudia sú už z toho utrpenia unavení. Potrebujú riešenie, a preto dúfame, že z týchto rozhovorov niečo vzíde.”

“Vláda aj kmene musia myslieť na dobro ľudí.”

“Vláda musí povstalcom povedať viac ako: ‘Odložte zbrane’. Títo ľudia musia byť znovu začlenení do polície a armády. Musia byť integrovaní do spoločnosti.”

OLA minulý týždeň obvinila vládu, že proti nim vedie vojenskú ofenzívu po tom, ako sa prvé kolo mierových rokovaní začiatkom tohto mesiaca skončilo bez riešenia. Biskup však naliehal na vyjednávačov, aby boli vytrvalí, a zdôraznil vplyv konfliktu na jeho vlastnú diecézu.

Už o pár týždňov biskup Thottamkara po deviatich rokoch opúšťa Nekemte a stáva sa biskupom v indickom Balasore. Uviedol, že 20 jeho kostolov – približne 20 % z celkového počtu v diecéze – bolo z bezpečnostných dôvodov nútených zatvoriť, pričom mnohí z jeho kňazov sú v ohrození, pretože pochádzajú z kmeňa Oromo.

Biskup opísal dva incidenty, pri ktorých bol v ohrození života – v jednom prípade sa auto pred ním na ceste dostalo pod paľbu a v inom prípade ho v meste, ktorým prechádzal, zadržali ťažko ozbrojení povstalci.

Biskup Thottamkara opísal únosy kňazov a sestier kvôli výkupnému. Museli opustiť farnosti Shambu, Anger Guten a Kamashi. “Je veľmi bolestné vedieť, že naši ľudia prešli toľkými problémami a nemohli ani prijať sviatosti.”

Biskup povedal, že v dôsledku absencie kňazov sú mnohí veriaci odkázaní na katechétov a poďakoval nadácii ACN za financovanie ich školení a nákladov.

Vďaku vyjadril aj za omšové štipendiá pre chudobných a prenasledovaných kňazov a za prebiehajúce programy formácie kňazov.

 

John Pontifex / Lucia Froncová

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi