“Som úprimne vďačný všetkým, ktorí sa pripojili k modlitbám za bezpečnosť a prepustenie našich bratov a sestier,” píše biskup z diecézy Mamfe, Mons. Aloysius Fondong Abangalo.

Piati kňazi, traja laici a jedna rehoľná sestra, ktorí boli 16. októbra 2022 unesení na juhozápade Kamerunu, sú na slobode a v poriadku. Biskup diecézy Mamfe v správe, ktorú v nedeľu 23. októbra poslal medzinárodnej pápežskej nadácii ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, vyjadril vďačnosť za záchranu deviatich rukojemníkov. Odo dňa ich únosu nadácia ACN opakovane žiadala o modlitby za ich prepustenie.

“Ako svätý Pavol, aj ja hovorím každému z vás: “Som si istý, že ten, čo začal vo vás dobré dielo, aj ho dokončí až do dňa Krista Ježiša. (Flp 1,6).” Biskup Aloysius Fondang Abangalo vyzýva veriacich, aby sa pomodlili jeden desiatok ruženca “ako poďakovanie Bohu za prepustenie našich unesených bratov a sestier.”

Podľa jedného z unesených nebolo za prepustenie skupiny zaplatené žiadne výkupné.

 

Oslava prepustenia unesených kňazov, sestry a veriacich pred domom biskupa v Mamfe, Kamerun, 23. októbra 2022. Video: ACN

 

Podľa informácií, ktoré má nadácia ACN k dispozícii, bude biskup Fondang Abangalo v utorok 25. októbra v katedrále Mamfe sláviť ďakovnú svätú omšu za úspešné prepustenie kňazov, sestier a veriacich.

Na videu, ktoré v ostatných dňoch kolovalo v médiách, je vidieť skupinu unesených mužov a žien, ktorí sú držaní v buši v zlom stave. Na videu je počuť, ako jeden z kňazov prosí o pomoc. ACN sa z dôveryhodných zdrojov dozvedela, že tieto zábery boli zhotovené pred dvoma týždňami. V čase ich zverejnenia už prebiehali rokovania o prepustení deviatich unesených.

Biskup Mamfe vo svojom liste opätovne odsudzuje znesvätenie kostola Panny Márie v Nchangu, ktorý bol pri útoku vypálený, a “zbavenie slobody našich bratov a sestier” označuje za “neľudské”.

Kamerun sužuje politický a sociálny konflikt, ktorý proti sebe stavia anglofónne a frankofónne regióny. Anglofónne obyvateľstvo, žijúce najmä na juhozápade a severozápade krajiny, tvrdí, že je frankofónnymi úradmi marginalizované. Konflikty sa od roku 2016 výrazne zintenzívnili, pričom došlo k niekoľkým násilným stretom medzi vládnymi silami a militantmi bojujúcimi za nezávislosť samozvanej Republiky Ambazónia (alebo Federálnej republiky Južný Kamerun). V snahe potlačiť nesúhlas armáda zdevastovala veľké časti regiónu vrátane mnohých cirkevných inštitúcií. Tento posledný incident je však prvým prípadom, keď povstalci v rámci boja za nezávislosť zaútočili na kostol a uniesli kňazov.

Maria Lozano

Foto: ACN