Bratislavská arcidiecéza a Farnosť svätého Martina sa pri príležitosti návštevy pápeža Františka v Bratislave rozhodli darovať Svätému Otcovi výnimočné umelecké dielo – miniatúru bronzového súsošia Svätý Martin so žobrákom, ktoré je v súčasnosti vystavené v Katedrále svätého Martina. Informuje o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS). Titulná fotka: Martin Longauer.

„Ako hovorí legenda, Martin zbadal na zemi ležiaceho žobráka, sklonil sa k nemu, pozrel sa mu do očí a švihom svojho meča oddelil polovicu svojho plášťa, ktorú mu daroval. V stvárnení príbehu sa odráža posolstvo Evanjelia, v ktorom Ježiš Kristus cíti s každým trpiacim a chudobným a toto posolstvo zdôrazňuje aj pápež František, keď hovorí, aby sme nekonali dobré skutky preto, aby ľudia chválili a obdivovali našu štedrosť, ale aby sme boli schopní zastaviť sa a pozreli sa do tváre osoby, ktorá žiada o pomoc,“ povedal pre TK KBS Peter Slepčan, farár Farnosti svätého Martina v Bratislave.

Súsošie Svätý Martin so žobrákom sa nachádza v prednej časti katedrály a je prístupné verejnosti. Foto: Farnosť svätého Martina

Reprodukciu súsošia zhotovil taliansky sochár a umelec Francesco Ciardiello, ktorý pri výrobe bronzového odliatku súsošia použil starodávnu odlievaciu techniku takzvaného strateného vosku s následnou vonkajšou úpravou, ktorá na povrchu diela vytvára patinu odhaleného bronzu.

Odliatok súsošia je položený na mramorovom bloku z jeruzalemskej skaly, ktorý vo svojej forme a geometrii evokuje gotickú architektúru lomeného oblúku charakteristickú pre Katedrálu sv. Martina. Do mramorového podstavca boli vsadené bronzové písmená a číslice odkazujúce na pamätný 13. september 2021, deň návštevy Svätého Otca v Bratislave.

Miniatúra súsošia Svätý Martin so žobrákom je v súčasnosti vystavená v Katedrále sv. Martina. Bronzové súsošie na mramorovom podstavci má výšku 48 cm a šírku 36 cm, celková hmotnosť diela je 30 kilogramov. Po odovzdaní Svätému Otcovi bude dielo špeciálne zabalené a pripravené na bezpečnú prepravu do Vatikánu.

Dielo talianskeho majstra. Foto: Štefan Komorný

Farnosť svätého Martina v Bratislave o svojom svätcovi hovorí na webe: „Uctievanie hrdinských čností sv. Martina z Tours sa po jeho smrti veľmi rýchlo šírilo nielen vďaka životopisu Sulpicia Severa, ale aj vďaka mnohým zázrakom. Jeho kult je dodnes veľmi rozšírený po celom svete. Dosvedčuje to veľké množstvo kostolov, ktoré sú vo Francúzsku zasvätené sv. Martinovi.

Jeho hrob sa stal hlavným pútnickým miestom Frankov. Veľmi skoro boli vysvätené nové kostoly na jeho počesť v Ríme, Ravenne a v Cantenbury. Vo veľkej úcte ho mali v Španielsku, Nemecku a v Holandsku. Okolo roku 1800 už 173 starobylých chrámov nieslo jeho meno. Na Slovensku je mu zasvätených 122 kostolov a kaplniek. Meno a najmä zobrazenie sv. Martina v erbe, či v názve sa spája s nejednou obcou, či mestom.

V roku 2005 Rada Európy vyhlásila pútnickú cestu Via Sancti Martini, spájajúcu mestá Szombathely v Maďarsku a Tours vo Francúzsku, za Európsku kultúrnu trasu.