Tri týždne po útokoch extrémistov v nigérijskom štáte Plateau pri ktorých zahynulo viac ako 300 ľudí, nebol nikto z páchateľov postavený pred súd. Útočníci vypálili celé dediny a zničili aj zásoby potravín.

Masara Kim, miestny novinár, ktorého bratranec bol zabitý, povedal pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, že stovky útočníkov vtrhli na Štedrý deň 2023 do viac ako 30 dedín, strieľali do ľudí zo samopalov a podpaľovali domy. Počet obetí sa od prvej správy, ktorá uvádzala 170 mŕtvych, vyšplhal na 300. Tisíce ľudí prišli o svoje domovy a majetok a stali sa vysídlencami. Podľa otca Andrewa Dewana, riaditeľa pre komunikáciu v Pankshinskej diecéze, kde sa odohrala väčšina útokov, sa mnohí z nich ubytovali v cirkevných objektoch.

Otec Dewan pre ACN povedal: „V meste Bokkos je až 16 táborov pre vysídlené osoby, väčšinou v cirkevných priestoroch. V takýchto situáciách sa ľudia často utiekajú skôr do kostolov ako na policajné stanice, pretože nemajú dôveru vo vládne inštitúcie.“ Uviedol, že za posledných 24 hodín došlo v oblasti k viacerým vraždám, a že ľudia sa necítia bezpečne, pričom „v oblasti občas hliadkujú tí istí príslušníci bezpečnostných síl, ktorí počas útokov nezasiahli“.

 

 

Otec Dewan dodal: „Počuli sme o niekoľkých zatknutiach, ale o žiadnom stíhaní ani trestoch, čo pridáva na frustrácii pozostalým a rodinám obetí. Na túto šarádu sme si už zvykli – útočníci sú často zatknutí a neskôr prepustení na slobodu. Politici prednášajú prejavy, v ktorých nie je ani zrnko pravdy. Dávajú sľuby a prísľuby o rehabilitácii a navrátení všetkých vysídlených do ich domovov, ale zvyčajne sa tak nestane.“

Uviedol, že niektorí poľnohospodári sa po útokoch vrátili na polia a „videli, ako fulbskí pastieri ničia ich úrodu“. Otec Dewan a ďalšie miestne zdroje pre ACN uviedli, že extrémisti vypálili mnoho fariem a stodôl s potravinami, čo spôsobilo ich vážny nedostatok.

Ďalej vysvetľuje: „Tieto útoky ešte zhoršili súčasnú situáciu s hladom. Počas poslednej poľnohospodárskej sezóny mnohí poľnohospodári nemohli ísť na svoje farmy kvôli predchádzajúcim útokom. Tí, ktorým sa podarilo hospodáriť a pozbierať úrodu, zistili, že pri tejto poslednej epizóde útokov všetko zhorelo na popol.“

 

 

Otec Dewan uviedol, že teroristi sa zamerali najmä na kresťanské komunity, a preto považuje vysvetlenie, v ktorom sa masaker prezentuje len ako konflikt o pôdu medzi pastiermi a farmármi bez náboženského prvku, za „absurdný“. Zdôraznil: „Tvrdiť, že to, čo sa stalo, bol konflikt medzi farmármi a pastiermi, znamená naznačovať, že napadnutí boli len farmári pracujúci na svojich farmách. Ľudia boli doma, bolo to večer. Bolo to v nedeľu – ľudia v nedeľu na farmách nepracujú. Deväťdesiatdeväť percent zabitých bolo doma. Niektorí ľudia boli zabití počas spánku.“

Miestne zdroje uviedli, že mnohé z obetí sú ženy a deti. Jalang Mandong, preživší, ktorý pri masakre prišiel o 10 príbuzných, tvrdil, že cieľom útokov bolo „zamerať sa na kresťanov“ a „narušiť oslavy Vianoc“, pričom sa tiež pokúsili „ovládnuť pôdu týchto komunít“. Pán Mandong uviedol, že on a niekoľko ďalších dedinčanov sa spočiatku pokúšali brániť svoje rodiny, ale militanti boli v prevahe a nemali zbrane, ktorými by sa mohli pred ozbrojencami brániť.

Otec Dewan povedal, že medzi dnešnou situáciou v Nigérii a skúsenosťami prvej generácie kresťanov existujú podobnosti: „Nachádzame paralely s príbehmi prvotnej Cirkvi o tom, ako boli kresťania prenasledovaní, ako je to uvedené v Skutkoch apoštolov. Našou úlohou je naďalej kázať a šíriť nádej vo viere, že jedného dňa to bude lepšie.“

 

Zranenia po útokoch. Duchovní sa starajú o ľudí v táboroch pre vnútorne vysídlené osoby v Pankshinskej diecéze po masakre na Vianoce 2023 v Bokkos, štát Plateau, Nigéria.