Kresťanka z Pakistanu, zdravotná sestra, ktorá len o vlások unikla zlynčovaniu veľkým davom ľudí po obvinení z rúhania, hovorí o svojej radosti z toho, že mohla začať nový život so svojou rodinou v Severnej Amerike.

Začiatkom roka 2021 sa rozšíril videozáznam, na ktorom Tabithu Nazir Gillovú zbili kolegovia. Obvinili ju z urážky islamského proroka a porušenia článku 295C pakistanského trestného zákonníka, ktorý stanovuje trest smrti. Zdravotná sestra sa počas policajného vyšetrovania musela skrývať.

Teraz, po viac ako dvoch rokoch, Tabitha Nazir Gillová a jej manžel Sohail Almas opísali svoj útek z Pakistanu v exkluzívnom rozhovore pre britskú kanceláriu pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá podporuje kresťanov prenasledovaných a diskriminovaných pre svoju vieru. Manželia vyzdvihli “zázrak”, keď im bolo udelené prisťahovalecké vízum do krajiny na Západe, ktorej meno sa z bezpečnostných dôvodov neuvádza. Za prísnych bezpečnostných opatrení tam teraz rodina so svojimi dvoma synmi našla nový domov.

“Som vďačná Ježišovi Kristovi, môjmu Pánovi a Bohu, že mi dal slobodu. Ježiš má moc zachraňovať,” hovorí evanjelikálna kresťanka Tabitha Gillová. Je vďačná všetkým, ktorí ju bezpečne dostali z Pakistanu, vrátane pastora Iftikhara Indryasa, popredného obrancu ľudí prenasledovaných pre vieru. Indryas tvrdí: “Všetky zásluhy patria Ježišovi, pretože ich zachránil. My sme len jeho služobníci.”

Falošné obvinenie

V rozhovore pre ACN Gillová spomína, ako to v januári 2021 začalo. Ako vrchná sestra v pôrodnici Sobhraj v Karáčí pokarhala kolegyňu, ktorá prijala úplatok od pacientky v rozpore s nemocničnými pravidlami. Táto kolegyňa ju potom obvinila z rúhania. Obklopili ju zamestnanci nemocnice, zbili ju, zviazali povrazmi a prinútili ju ospravedlniť sa. Potom ju zamkli v miestnosti, kým neprišla polícia a nezatkla ju.

Najhoršie podľa nej bolo, že ju napadli jej vlastní kolegovia: “Dav ma chcel zabiť, ale ja som sa stále modlila k Ježišovi. Otvorila som oči a zdalo sa mi, že vidím anjelov. Od tej chvíle som vedela, že budem zachránená.”

Keď ju polícia neskôr prepustila s odôvodnením, že proti nej neexistujú dôveryhodné dôkazy, stovky extrémistov obkľúčili policajnú stanicu. Prinútili orgány, aby proti nej podali prvé policajné hlásenie. Gillová a jej rodina sa začali skrývať. Kým vyšetrovanie prípadu ešte nebolo uzavreté, podarilo sa im ujsť z Pakistanu a usadiť sa na neznámom mieste na Blízkom východe, kde získali povolenie na pobyt.

Po príchode na Západ Gillová pre nadáciu ACN vyjadrila túžbu zasvätiť svoj život obrane prenasledovaných kresťanov v Pakistane. V posolstve pakistanským kresťanským zdravotným sestrám Mariam Lalovej a Newosh Aroojovej, ktoré sa skrývajú po podobnom obvinení z rúhania, Tabitha Gillová uviedla: “Chcem, aby vedeli, že sa za nich modlíme a že sme s nimi. Budem sa zastávať prenasledovaných kresťanov do posledného dychu.”

Jej manžel Almas dodal: “Sme veľmi vďační, že sme tu našli útočisko. Vieme, že sa už nikdy nemôžeme vrátiť do Pakistanu.”

 

John Pontifex, Dorota Luteránová

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi