“Kedysi som si myslel, že náboženstvo je niečo, čo robím – ale je to to, kým som. Kedysi som si myslel, že medzináboženský dialóg je niečo, čo robíme – ale je to to, kým sme. Kedysi som si myslel, že rozmanitosť je niečo, čím sme – ale je to to, čo robíme. Všetci sme jedno a sme bratia.” Toto sú slová pakistanského šiitského moslima menom Gazi Salahuddin John. Svoje presvedčenie nadobudol na pravidelných stretnutiach skupiny pre medzináboženský dialóg v Hajdarábade. 

Pakistan je nábožensky rozmanitá krajina. Kresťania sú v tejto krajine s 95-percentným moslimským obyvateľstvom občanmi druhej kategórie. Čelia diskriminácii, únosom a núteným konverziám na islam a každému, kto “znesvätí” Korán alebo urazí Mohameda, môže hroziť doživotie alebo trest smrti. Napriek tomu má táto krajina aj zástancov náboženskej slobody.

Stretnutia skupiny pre medzináboženský dialóg v Hajdarábade organizuje páter Shahzad Khokhar, františkánsky mních a spolupracovník nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. Ako jeden z účastníkov je Gazi Salahuddin John hlboko odhodlaný podporovať medzináboženskú harmóniu. Tento boj sa stal veľmi reálnym v marci 2023, keď sám zastavil dav útočiaci na hinduistickú rodinu v jeho susedstve, obvinenú z rúhania. Za svoj ušľachtilý čin odvtedy získal niekoľko ocenení.

Počas stretnutia skupiny pre medzináboženský dialóg 16. marca 2023 Gazi v rozhovore so zástupcami ACN opísal tento incident. “Istý hinduista bol nespravodlivo obvinený zo spálenia Koránu. Pred budovou, kde rodina žila, sa schádzalo čoraz viac mužov, no nemohli vojsť dovnútra, pretože dvere boli zatvorené. Preto sa pokúsili pristaviť k budove rebrík. Bol tam aj niekto so zbraňou, ale tú sa mi podarilo vytrhnúť mu z rúk. Vedel som, že sa im musím postaviť, a cítil som v sebe silu, že to dokážem.”

 

Stretnutie Komisie pre medzináboženský dialóg a ekumenizmus v diecéze Hajderábad, marec 2023.

 

Medzináboženský dialóg je dôležitý

Biskup Samson Shukardin OFM z Hajderábadu, ktorý inicioval stretnutia Komisie pre medzináboženský dialóg, potvrdil, že situácia v oblasti Sindh na východe Pakistanu je lepšia ako v iných oblastiach a krajinách, kde panuje napätie medzi náboženstvami. Prítomnosť náboženských vodcov – sikhov, šiítov, sunnitov, hinduistov a kresťanov – na stretnutiach má podľa neho veľký význam.

Sikhský vodca Prakash Singh súhlasí s dôležitosťou dialógu. “Za lídrami, ktorí sú tu, stoja miestni ľudia. Vnímajú ich ako príklad a vzor, aby spoločne pracovali na jednote. To je skutočný dar tejto skupiny. Podľa môjho náboženstva je toto dobro pre všetkých, nie pre jednu osobu alebo skupinu. Boh do nás zasadil svetlo, do niektorých viac, do iných menej; ale dal ho všetkým.”

Organizátor stretnutí páter Shahzad Khokhar rozpráva o tom, ako sa počas moslimského sviatku Íd al-Fitr (ukončenie ramadánu) rozdávali koláče a darčeky, a o mnohých stretnutiach, ktoré slúžia na lepšie vzájomné spoznávanie sa. “Keď sme navštívili hinduistický chrám, dostali sme výklad o rôznych bohoch. Zväzu obchodníkov sme prednášali o tom, ako môžu prispieť k rešpektu, mieru a dialógu. A spolu so študentmi a učiteľmi rôznych náboženstiev sme sadili stromy ako odpoveď na problémy s klímou a vodou v krajine.”

Hoci v Pakistane dochádza k problémom s náboženskou slobodou, biskup Samson je vďačný za jej zástancov, a to tak v rámci skupiny pre dialóg, ako aj medzi policajtmi a ozbrojenými silami v regióne Sindh, ktorí tu často zohrávajú pozitívnu úlohu. “Ježiš povedal: ‘Miluj blížneho ako seba samého’. Rešpektujeme tých druhých. Ukázali sme, že to robíme nielen slovami, ale aj skutkami. Som si istý, že toto dobré dielo neostane osamotené, ale položí základ pre vzájomnú pomoc,” dodal biskup Samson pre ACN.

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi podporuje programy prispievajúce k medzináboženskej harmónii v rôznych častiach krajiny. Medzináboženský dialóg je tiež jednou z tém, na ktoré upozorňuje tohtoročná Správa o stave náboženskej slobody vo svete, ktorú nadácia ACN zverejnila v júni.

 

Dennis Peters / Dorota Luteránová

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi