Aj po viac než 2 000 rokoch od Kristovho narodenia sa kresťania v Svätej zemi pripravujú na oslavu Vianoc. Aká je ich aktuálna situácia? Odpovedá biskup William Shomali, generálny vikár Latinského patriarchátu Jeruzalema, v rozhovore pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Aká je situácia kresťanov v Svätej zemi?

Kresťania v Svätej zemi sú v rovnakej situácii ako pred 75 rokmi – ich vzostupy a pády závisia od miestnej a medzinárodnej politickej situácie. Na jednej strane sú optimistickí, pokiaľ ide o návrat pútnikov, ktorí pre pandémiu už tri roky nemohli prísť, na druhej strane sa obávajú návratu Netanjahua k moci, a to hlavne s ohľadom na možné vytvorenie vládnej koalície s krajne pravicovými stranami. Zahraničie sa obáva, že náboženská sionistická strana s hlavnými predstaviteľmi Becalelom Smotričom a Itamarom Benom Gvirom, ktorá je pravicovo extrémistická, chce rozšíriť osady na Západnom brehu Jordánu a rozdeliť Chrámovú horu. To by mohlo viesť k prepuknutiu násilia. Ak riešenie v podobe dvoch štátov teraz zanikne, hrozí, že bude pochované.

Je atmosféra predvianočného obdobia niečím osobitá?

Samozrejme, pretože najmä Betlehemčania netrpezlivo očakávajú vianočné obdobie. Mesto a jeho obyvatelia sa stávajú centrom miestnej i medzinárodnej pozornosti, hoci len na niekoľko dní. V Jeruzaleme pri Novej bráne zapálime svetlá na vianočnom stromčeku. Predtým sme tak robili pri Jaffskej bráne, ale pred niekoľkými rokmi došlo k útoku na vianočný stromček. Kresťania v Gaze potrebujú povolenie na návštevu svätých miest vrátane Betlehema. Sú veľmi radi, keď im to umožnia, no žiaľ, nie vždy povolenia dostanú.

Dňa 8. júna 2022 získali židovskí osadníci dva hotely v kresťanských štvrtiach Jeruzalema. Stalo sa tak po 20-ročnom právnom boji. Predstavuje to pre kresťanov nejakú hrozbu?

Spor o dva hotely má síce skôr politický charakter, pretože zodpovedá izraelskej vízii posilnenia židovskej prítomnosti v Starom Meste, no má aj svoju náboženskú stránku. Okolo týchto hotelov prechádza väčšina oficiálnych procesií k Božiemu hrobu a takmer všetci pútnici. Kontrola osadníkov nad týmito miestami by teda mohla ovplyvniť procesie a voľný prechod pútnikov. V minulosti sa stávalo, že ultraortodoxní židia, charedim, pľuli na ľudí nesúcich kríž. Strach sa netýka židov ako takých, iba ultraortodoxných či osadníkov.

Je judaizačné hnutie v Starom Meste novým fenoménom?

Nie, táto vízia existuje od šesťdňovej vojny, ktorá prebehla od 5. do 10. júna 1967. Proces judaizácie postupuje nepretržite, krok za krokom.

 

Biskup William Shomali. Foto: Fr. Andrzej Halemba

Máte dojem, že odchod kresťanov zo Svätej zeme sa zrýchľuje?

Odliv kresťanov tu trvá už viac než storočie. Vždy má rovnaké politické, ekonomické a sociálne dôvody. No neznamená to, že by sme mali byť pesimistami. Percentuálny podiel kresťanov síce klesá, ale ich absolútny počet sa zvyšuje: v Izraeli a Palestíne, teda v historickej Palestíne, bolo roku 1848 asi 21 500 kresťanov, čiže tvorili 10 % obyvateľstva historickej Palestíny; teraz je to menej ako 2 %, hoci kresťanov je vyše 230 000, nepočítajúc zahraničných robotníkov. Je však pravdou, že politická a ekonomická situácia má vplyv na odchod kresťanov, a to predovšetkým z Palestíny.

Ako chce Cirkev povzbudiť mladých ľudí, aby zostali v krajine?

Usilujeme sa im sprostredkovať vedomie, že narodiť sa a žiť v Svätej zemi je povolaním a privilégiom. Postavili sme domy pre mladé páry, zabezpečili sme im humanitárnu pomoc… Prevádzkujeme viacero vynikajúcich katolíckych škôl a vyučujeme kresťanov i nekresťanov. Aj keď naše iniciatívy dokážu niektorých ľudí odradiť od odchodu, nestačí to. Nájsť si dobrú prácu a žiť v mieri sú základnými prioritami ľudí a nie sú celkom závislé od pôsobenia Cirkvi.

Vo Svätej zemi, rovnako ako vo väčšine krajín Blízkeho východu, uprednostňuje pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi podporu pastoračnej služby pred ostatnými aktivitami. Okrem toho podporuje dve iniciatívy v oblasti medzináboženského dialógu: jednu vedie židovská organizácia (Jeruzalemské centrum pre židovsko-kresťanské vzťahy) a druhú arabskí kresťania (charitatívny dom – Dom stretnutia). V roku 2021 ACN v Svätej zemi podporila spolu 14 projektov.

 

Ilustračné foto: Ismael Martinez Sanchez