Milióny ľudí sa snažia utiecť z Ukrajiny, niektorí však trvajú na tom, že zostanú, aby pomohli tým, ktorí utiecť nemôžu. Medzi nimi sú aj diecézni pracovníci, dobrovoľníci, kňazi a rehoľníci Kyjevsko-žitomírskej diecézy. Dokonca aj rehoľné sestry darujú krv a všetci vedia, že tým, že zostávajú, riskujú svoje životy. 

Biskup Vitalii Kryvytsky z Kyjevsko-žitomírskej diecézy je jedným z mnohých cirkevných predstaviteľov na Ukrajine, ktorí odmietli opustiť svoje stádo. Latinská katolícka diecéza zahŕňa hlavné mesto Kyjev a okolité oblasti, ktoré sa dostávajú pod čoraz väčší tlak, pretože ruské vojská sa približujú v snahe obkľúčiť mesto.

Keďže vojna na Ukrajine pokračuje už štvrtý týždeň, diecéza, ktorú podporuje ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, nám poslala správu, ktorá podrobne opisuje nielen utrpenie, ktorému sú ľudia vystavení, ale aj úsilie Cirkvi o jeho zmiernenie a poskytnutie pomoci.

Napriek bezprostrednému ohrozeniu životov všetkých, ktorí tu zostávajú, duchovní na čele s biskupom zostávajú so svojimi komunitami. Biskup Vitalij je presvedčený, že v takomto čase “nemôže byť nikde inde.” Podľa informácií zaslaných ACN “mnohé dediny a mestá sú v stave humanitárnej katastrofy a mnohí občania nemajú vodu a potraviny”.

“Tím diecéznej kúrie s kňazmi, rehoľnými sestrami a laikmi rozvážal vodu, potraviny a lieky na rôzne miesta, kde to bolo potrebné a kde sa dalo dostať. Zamestnanci diecézy pomáhajú aj pri evakuácii ľudí z nebezpečných miest,” povedal otec Mateusz Adamski, ktorý je na mieste zodpovedný za pomoc, ktorú posiela ACN.

Keďže rakety a strely padajú každý deň, komunitu upokojuje vedomie, že nie sú sami. Úsilie Cirkvi je pomôcť tým najzraniteľnejším, ako sú ľudia so zdravotným postihnutím, dôchodcovia, mnohodetné rodiny a vnútorne vysídlené osoby.

“Posielame vám vďaku za vašu solidaritu s nami a jednotu v modlitbe. Tieto týždne vojny na Ukrajine boli najťažšie a najtragickejšie v novodobých dejinách. Sme presvedčení, že Boh nám pomáha prežiť tieto ťažké časy vďaka vašej modlitbe a vašej pomoci,” povedal otec Mateusz.

 

Táto misia si vyžaduje viac ako štedrosť, nebezpečenstvo ohrozenia života je reálne.

Podľa správ médií, ktoré potvrdila diecéza, bol starosta obce Hostomel, ktorá sa nachádza pri Kyjeve, zastrelený, keď rozdával komunite chlieb a lieky. “Humanitárna misia a dobrovoľníctvo sú teraz v ohrození kvôli bezprostrednému ohrozeniu života, ale naďalej ju poskytujeme tam, kde je to potrebné.

Ako Kristova cirkev sme s našimi ľuďmi, ktorí sú v nebezpečenstve, v núdzi, zraniteľní, vystrašení, zranení a slabí,” ubezpečuje otec Mateusz.

Ľudia sa snažia pomáhať rôznymi spôsobmi, vidiac v týchto skutkoch obraz Krista. “Vzhľadom na to, že každý deň je veľa zranených civilistov a vojakov, je potrebné darovať krv, preto obyvatelia Kyjeva darovali rekordné množstvo krvi, aby pomohli ukrajinským obrancom aj zraneným civilistom. Darcami sa stali aj rehoľné sestry, ktoré zostávajú v Kyjevsko-žitomírskej diecéze, pretože pre záchranu života niekoho iného je možné urobiť to, čo pre nás urobil Ježiš, keď prelial svoju krv, aby sme my mohli žiť.”

Keďže násilie nevykazuje žiadne známky zmiernenia, tragické čísla neustále rastú. Podľa oficiálnych údajov OSN od začiatku invázie z Ukrajiny utiekli takmer 3 milióny ľudí. Podľa ukrajinských zdrojov ostreľovanie poškodilo 117 nemocníc, 379 škôl a dokonca 43 sanitiek. Katolícki predstavitelia na Ukrajine aj mimo nej naďalej vyzývajú na okamžité zastavenie paľby.

ACN podporuje kňazov a rehoľníkov v Kyjevsko-žitomírskej diecéze, aby mohli pokračovať v pastoračnej a charitatívnej práci. V roku 2021 charita v diecéze realizovala 41 projektov a od vypuknutia vojny poskytovala podporu viac ako 300 kňazom a rehoľníkom. Pápežská nadácia ACN poskytuje núdzovú pomoc aj štyrom gréckokatolíckym exarchátom a dvom latinským diecézam na východe Ukrajiny, ktoré zahŕňajú Charkov, Doneck, Záporožie, Odesu a Krym.

 

→ Zbierka na okamžitú pomoc pre rehoľníkov a veriacich na Ukrajine cez nadáciu ACN PREBIEHA TU.

→ Prispieť je možné aj priamo cez IBAN (poznámka – Pomoc Ukrajine):

SK09 0900 0000 0051 2133 9396

 

Foto: ACN